Udruga Glas poduzetnika pozvala je u gradonačelnika i načelnike općina da proglase "sajamske dane" kako bi zaobišli zabranu rada nedjeljom. Oporba bi time na lokalnoj razini jače kontrirala HDZ-u. Sad i ubuduće.
Lokalni otpori radu nedjeljom mogli bi se pretvoriti u oporbeni rat protiv HDZ-a i njegove Vlade
I tako, zabrana rada nedjeljom uspjela je isprovocirati nacionalni pokret otpora.
Udruga Glas poduzetnika pozvala je u utorak gradonačelnika i načelnike općina da proglase "sajamske dane" ili lokalne manifestacije, kako bi omogućili rad poduzetnicima koji žele raditi nedjeljama, praznicima i blagdanima.
Na to su se brzo uhvatili oporbeni lokalni političari koji na ovaj način žele udariti kontru HDZ-ovoj vladi, povodom zakona koji nije mnogima pomogao, ali je zato mnogima itekako odmogao.
Gube poduzetnici, naročito u turističkoj sezoni, gube mali obrti, gubi država kojoj se smanjuju prihodi, gube radnici koji bi željeli zaraditi, dok istodobno rintaju radnici u drugim djelatnostima, raspada se tržište, benzinske postaje pretvaraju se u pekare, hrvatski građani odlaze u šoping u Sloveniju...
A sada se priprema plan za zaobilaženje tog zakona.
Sajamski dani
Gradonačelnik Hvara proglasio je "sajamske dane" za Dan pobjede i blagdan Velike Gospe, slične poteze najavljuje i SDP-ova gradonačelnica Supetra, dok bi apel Glasa poduzetnika mogao ohrabriti i druge lokalne vlasti da slijede te primjere.
No ova akcija lokalnog otpora nacionalnoj vlasti ima dublju političku konotaciju. U to bi se, naime, mogla pretvoriti Hrvatska i njezina politička scena.
Dominantni HDZ nastavit će, sudeći po anketama i rejtingu opozicije, vladati na nacionalnoj razini, dok će se na lokalnoj razini stvarati politički džepovi otpora. Od velikih gradova do malih općina, od Zagreba i Splita do Hvara i Supetra, neovisno o političkoj profilaciji, dokle god ona prkosi HDZ-u.
To bi mogla biti budućnost Hrvatske.
Oporbeni džepovi
Ako oporba uskoro ne preuzme vlast od HDZ-a na nacionalnoj razini, mogao bi se kreirati politički obrazac koji je bio prisutan u Tuđmanovim devedesetim, gdje se oporba koncentrirala u velikim i malim gradovima, u nekim regijama poput Istre, u mjestima i općinama. I u tim lokalnim sredinama koje će, zahvaljujući europskim fondovima, biti samostalnije i neovisnije u odnosu prema centralnoj vlasti, provodit će se drugačija politika i kreirati antihadezeovske enklave.
Bit će to područja u kojima se kompenziraju HDZ-ovi zakoni i odluke, sredine koje funkcioniraju poput "mini država", skoro po srednjovjekovnom modelu. U Tuđmanovo doba to su bili Zagreb, Split, Rijeka i Osijek, mjesta u kojima HDZ gotovo da nije imao pristup, a i sada su ti gradovi pod kontrolom oporbenih stranaka i gradonačelnika koji vode svoju politiku ili naprosto kompenziraju efekte HDZ-ove nacionalne politike.
HDZ će imati državu, oporba će imati njezine dijelove. Pa čak i najveće ili najvažnije.
Uspješniji nego u Saboru
Zbog toga bi ovaj apel udruge poduzetnika za izbjegavanjem zakona o radu nedjeljom mogao biti uspješniji od oporbenih pokušaja promjene ili ukidanja tog zakona u Hrvatskom saboru.
Andrej Plenković i njegova stranka predstavili su zabranu rada nedjeljom kao ispunjenje izbornog obećanja i adut za predstojeće izbore, a sada bi taj zakon mogao mobilizirati oporbene akcije na lokalnoj razini, gotovo neku vrstu gerilskog rata protiv HDZ-ove vlade.
HDZ tim zakonom nije pomogao mnogima, a sve više se čini da neće pomoći ni samome sebi.