Ako doista imate volje, ako ste pouzdani i odgovorni, ma koliko god ponekad znalo biti teško, dolazit ćete kući ispunjenog srca jer pomagati životinjama veliko je djelo
Udruga Noina Arka iz Zagreba traži volontere! Prijavite se
Noina arka, udruga za zaštitu životinja koja skrbi o ranjenim i napuštenim životinjama traži volontere. Tim povodom na svojim web stranicama objavili su članak u kojem objašnjavaju Kako volontirati u Noinoj arci?
Volontiranje u prihvatilištu
U Noinoj arci može se volontirati u našem prihvatilištu u Dumovcu (iza Ivanje Reke, prihvatilište Noine arke nalazi se odmah do Gradskog azila). Prihvatilište ima svoje radno vrijeme, a „režim“ volontiranja nešto je fleksibilniji.
Volonteri dolaze u radno vrijeme, u unaprijed dogovorenom terminu, poštuju SVE upute Marijane ili Seke (ovisno o tome koja je taj dan u prihvatilištu). Pse iz boksova volonteri puštaju na istrčavanje, a u međuvremenu čiste (peru) boksove.
Volontiranje u stacionaru
Noina arka od 2005. prima ranjene pse koji se, do oporavka, nalaze u stacionaru na Veterinarskom fakultetu. Biti volonterom u stacionaru znači doista svoju ulogu shvaćati vrlo ozbiljno. Ipak je riječ o ranjenim psima.
Za volontiranje u stacionaru OBAVEZAN je dolazak u dogovorenom terminu (tjedni raspored volontiranja radi se putem elektronske pošte svaki četvrtak).
U slučaju bolesti ili neke neodgodive hitne obaveze potrebno je odmah kontaktirati koordinatora volontera kako bi se na vrijeme našla zamjena.
U stacionaru je potrebno „pokriti“ dvije smjene, jutarnju (od 8.30-11.00 h) i popodnevnu (od 17.00- 19.00 h). Smjene volontera odvijaju se svakim danom, pa i praznicima i vikendima. Svaka smjena ima vođu smjene.
Obaveze volontera
Voditelj smjene odgovoran je za davanje terapija i vođenje ranjenika na određene klinike. Tijekom svoje smjene volonteri šeću pse, peru malene boksove u kojima su smješteni ranjenici, hrane pse i rade sve što je potrebno.
Pri tome je apsolutno neophodno slijediti stroge upute vođe smjene bez pogovora kao i slijediti upute zapisane na boksu svakog ranjenika.
Boksovi su smješteni na visini od otprilike 1 m i SVAKI se pas iz boksa mora na rukama prenijeti na pod (nije dozvoljeno skakanje životinje na pod).
Ako je to neophodno za oporavak, upute mogu sadržavati i zabranu šetanja (ako je psu preporučeno strogo mirovanje), koju hranu pas MORA dobiti ( u slučaju posebnog režima prehrane) te svaki eventualan zaseban zahtjev.
Ne slijediti upute na boksu i upute vođe smjene može za posljedicu imati dodatno pogoršanje zdravstvenog stanja ranjenog psa.
Velika odgovornost
Zbog velike odgovornosti volontiranje u stacionaru obavezno započinje volontiranjem u jutarnjoj smjeni. Tek nakon 5-7 volontiranja u jutarnjoj smjeni i dokazane pouzdanosti volonter može započeti, u skladu s dogovorom s koordinatorom volontera, volontirati i u popodnevnoj smjeni.
MALOLJETNE osobe mogu volontirati isključivo ako imaju dozvolu roditelja.
Volontiranje zna biti naporno, nije miomirisno, te je neophodno dolaziti u trenirci ili sličnoj, lako perivoj, odjeći. Naime, znalo se događati da se stigne na volontiranje u odjeći namijenjenoj „subotnjoj špici“.
Želite volontirati? Ispunite formular
Ako doista imate volje, ako ste pouzdani i odgovorni, ma koliko god znalo ponekad biti i teško i prljavo, dolazit ćete kući srca prepunog predivnim osjećajem jer pomagati potrebitima ispunjava naše živote.
Smatrate li se osobom spremnom za volontiranje ISPUNITE FORMULAR. Kontaktirati će vas koordinator volontera, a sve dalje ovisi samo o vama.