Uz 12 vrsta neotrovnih u Hrvatskoj žive poskok, riđovka i planinski žutokrug, zmije otrovnice. S dolaskom toplijih dana izlaze iz svojih skloništa tražeći hranu i partnere
Oprez! Zmije otrovnice bude se iz zimskog sna! Na što paziti?
Dolaskom toplih proljetnih dana zmije izlaze iz svojih zimskih skrovišta i kreću u potragu za partnerom i hranom. Njihova aktivnost ponajprije ovisi o temperaturi okoliša, stoga ih se tijekom dana često može pronaći kako se sunčaju na otvorenim i osunčanim površinama.
Prirodna pojava, a ne najezda zmija
Iako zmije većinom žive samotnjačkim životom, ponekad se okupljaju u grupe te si tako međusobno pomažu u podjeli topline. Razdoblje parenja je također vremenski period kada na jednom mjestu možemo susresti više zmija, bilo da se radi o ritualnim borbama između mužjaka koji udvaraju ženkama ili zbog samog parenja.
U oba slučaja radi se o prirodnim pojavama, a ne o najezdama zmija! Lijepo i toplo vrijeme razlog je češćeg i dužeg boravka ljudi u prirodi, bilo da se radi o uređivanju okućnica, poljoprivrednim radovima, šetnjama, planinarenju ili nečemu trećem, i prema tome se povećava mogućnost slučajnog susreta sa zmijama.
Upozorenje je to koje su građanima uputili stručnjaci Državnog zavoda za zaštitu prirode.
Zaštitite se od ugriza zmije
Za što bezbrižniji boravak u prirodi preporučujemo nošenje odgovarajuće odjeće i obuće - dugih hlača i visoke obuće (npr. gojzerice, čizme), kako bi se noge zaštitile od eventualnog ugriza.
Također, treba uvijek pripaziti gdje se staje, a prije odmora provjeriti mjesto na koje želimo sjesti te ne dodirivati nepregledna mjesta rukama. U slučaju nailaska na zmiju ne treba paničariti niti je slučajno pokušavati uhvatiti.
Zmiju je potrebno polako zaobići ili zaplašiti udarcima (nogom) o tlo te pustiti da sama otiđe svojim putem.
Zmije nemaju vanjskih slušnih organa pa slabo čuju zvukove koji se šire zrakom, no zato preko kostiju donje čeljusti vrlo dobro osjećaju vibracije tla te ih udaranje u tlo plaši. Također, zmija neće namjerno krenuti prema vama, osim ako se ne osjeti ugroženom.
Što ako dođe do ugriza?
U slučaju zmijskog ugriza zmiju nemojte pokušati uhvatiti ili ubiti, kako bi je odnijeli liječniku, jer bi pri tome mogla ponovno nekoga ugristi.
Osoba koju je ugrizla zmija trebala bi se smiriti koliko je god moguće te ukloniti odjeću i nakit s mjesta ugriza zbog oticanja tkiva, a ranu pustiti da slobodno krvari bez rezanja ili isisavanja otrova.
Osobu je potrebno što prije prevesti do najbliže medicinske ustanove, a poželjno bi bilo očistiti ranu i imobilizirati ekstremitet koji je zadobio ugriz pomoću nekog čvrstog predmeta i zavoja.
Pročitajte kako prepoznati hrvatske zmije otrovnice
Zavirite u tajanstveni svijet zmija:
Najduža zmija na svijetu: Žrtve s njom nemaju nikakve šanse
Kad zmije napadaju: Ovo je 5 najgledanijih napada pitona!
Bojite se zmija? Onda ovo nije mjesto za vaš godišnji odmor
Ovo je najduža zmija na svijetu!
Kako izgleda napad zmije koja vas može oslijepiti?
Gabonska ljutica ima najveće zube u svijetu zmija
Sex zmija postao turistička atrakcija
Video: Pogledajte kako izgleda lov zmije teške i do 227 kg?