U većini slučajeva napada morskih pasa na ljude u Hrvatskoj žrtve su ignorirale upozorenja lokalnog stanovništva te na svoju ruku plivale izvan zaštitne mreže
Morski psi i u Hrvatskoj ubijali ljude! Otkrivamo tko su žrtve
Kada je početkom listopada 2008. zaronio u podmorje uvale Smokova na otoku Visu Damjan Pesek nije niti slutio da će mu se dogoditi nešto što će pamtiti cijeli život.
Viški slučaj
Kao i mnogo puta do tad samo desetak metara od obale ronio je zajedno s prijateljima. Nitko nije primijetio ništa neobično.
Sve dok se odjednom nije stvorio morski pas kojeg je privukla krv ribe koju su ronioci trenutak prije ulovili. Uslijedio je žestok napad i ugriz za nogu ronioca.
U pomoć su mu prvi priskočili prijatelji koji su ga odvezli u viški dom zdravlja odakle je prebačen u splitsku bolnicu gdje mu je nakon višesatne operacije spašen život ( i noga).
Slovenac je tvrdio da ga je napala velika bijela psina, što su stručnjaci kasnije i potvrdili.
Viški slučaj postao je ujedno i jedan od najpoznatijih napada morskih pasa u Hrvatskoj. No, ne i jedini.
Velika bijela psina ubila kod Kraljevice
Krajem 19. i početkom 20. stoljeća velika bijela psina bila je redovit gost podmorja. Njihovu pojavu gotovo uvijek pratili su napadi na ljude koji su u to vrijeme Hrvatsku svrstali na listu rizičnih država u kojima postoji opasnost od napada morskog psa.
Prvi zabilježeni napad morskog psa u Hrvatskoj dogodio se 1934. u Kraljevici. Velika bijela psina napala je i ubila 17-godišnju učenicu Vjeru Novak iz Slovenije koja se oglušila na upozorenja lokalnih ribara koji su ranije vidjeli morskoga psa na tome području.
Otišla je plivati van označenog kupališta. Njezino tijelo nikada nije pronađeno, a prema opisima očevidaca stručnjaci su zaključili da je riječ o velikoj bijeloj psini.
Napadi na riječkom području
1950-ih i 1960-ih dogodilo se nekoliko napada na riječkome području pa su tamošnja kupališta među prvima u svijetu dobila zaštitne mreže.
Kao i u slučaju djevojke u Kraljevici žrtve su također ignorirale upozorenja lokalnog stanovništva te su se kupale podalje od obale izvan mrežom ograđenih kupališta.
Morski psi mogli su prići vrlo blizu plažama jer se na tom području dno vrlo strmo spušta na dubine veće od 50 m.
Posljednji napad 1974. kod Rogoznice
Posljednji napad prije onoga viškog zbio se 1974. kod Lokve Rogoznice u blizini Omiša. Tada je velika bijela psina napala njemačkoga turista koji je uspio doplivati do obale, ali je umro od posljedica velikog gubitka krvi.
Uz navedene slučajeve surferski portali spominju i napade na Krku , Pagu, Opatiji i Novigradu.
Lokacije na kojima morski psi najčešće napadaju
Napomena: Povodom 1. rođendana portala ljubimci.24sata.hr prisjećamo se najčitanijih članaka. Ovo je jedan od njih!