Želite li da fotke budu originalnije slikajte danju, upotrijebite maštu i fotografirajte iz raznih kutova. Čučnite se ili legnite da objektiv bude 'oči u oči' s kućnim ljubimcem
Deset savjeta kako bez greške fotografirati kućnog ljubimca
Kako bi uz vaše najmlađe, prijatelje, rodbinu i vaši kućni ljubimci dobili mjesto u obiteljskom foto albumu donosimo:
10 savjeta kako fotografirati životinje
Kada god idete u šetnju fotoaparat neka uvijek bude uz vas jer nikada ne znate kada će vaš ljubimac dobiti inspiraciju za poziranje i izvođenje svojih ludorija.Uzimajući u obzir da svaki pametni telefon ima solidan fotić to ne bi trebao biti problem.
Podesite fotoaparat na 'automatsko snimanje'. Za svaki kadar 'opaliti' što više fotografija. Zašto? Vaši kućni ljubimci većinom su u pokretu i dok vi namjestite ručne postavke kadar koji ste si zamislili će proći. Automatskim okidanjem velikog broja fotki, čak ako ste i loš fotograf 'opalit' ćete nekoliko dobrih.
Faktor iznenađenja
Kućne ljubimce najlakše je fotografirati dok jedu jer tada su najmirniji. Odlične fotke dobit ćete ako ljubimca netko drži i mazi, pogotovo ako to radi dijete. Budite lukavi i prišuljajte im se. Iznenadite ih i fotkajte bez njihovog znanja. Želite li ipak da vas pogledaju pozovite ih u zadnji trenutak. Umjesto klasične 'uštogljene' poze dobit ćete prirodne fotografije.
Za dobru fotku osvjetljenje je jako važno. Fotkajte po danu, a želite li bolje fotke savjetujemo vam da ljubimce slikate na otvorenom. Uzmite u obzir da koristite amatersku opremu s kojom ćete u zatvorenim prostorijama biti limitirani i fotke će biti manje kvalitetne.
Pozadina je važna. Ako slikate bijelog psa neka iza njega nikada ne bude bijela pozadina. Tamnije pse fotkajte sa svijetlom pozadinom.
Zašto izbjegavati bljeskalicu?
Kada fotografirati? Najbolje je na kraju šetnje jer ljubimci su tada umorniji, a samim time fokusiraniji. Obavezno ponesite omiljene igračke jer pas će biti mirniji, a i fotke veselije ako se životinja na njima igra.
Ako ste vlasnik kućne mace, hrčka, zamorca i ostalih ljubimaca koji ne izlaze van u zatvorenim prostorijama birajte mjesta sa što više prirodnog svjetla.
Izbjegavajte fotkanje u tamnim prostorijama i noću ( s bljeskalicom). Zašto? Većina životinja boji se bljeskanja. Također, na većini fotografija slikanih bljeskalicom ljubimci će imati 'crvene oči'.
Ako nemate izbora i ljubimca u zatvorenom prostoru morate slikati s 'flashom' učinite to iz kuta tako da objektiv ne cilja oči vašeg ljubimca.
'Ptičja perspektiva' je dosadna
Većina vlasnika ljubimce fotka iz ptičje perspektive ( vlasnik iznad ljubimca). Ako slikate malog ljubimca on će tada biti još manji. Želite li pak da fotke budu originalnije upotrijebite maštu i fotkajte iz raznih kutova. Čučnite ili legnite da objektiv bude 'oči u oči' s ljubimcem.
Neka vam ovi savjeti pomognu i kod fotkanja izgubljenih i napuštenih životinja, a nakon što ih uslikate učinite dobro djelo i pokušajte ih udomiti, primjerice objavom oglasa na Njuškalo.hr.