Obavijesti

Lifestyle

Komentari 2

Znate li za poremećaj manjka prirode? Djecu vodi u depresiju

Znate li za poremećaj manjka prirode? Djecu vodi u depresiju

Poremećaj manjka prirode djecu vodi u pretilost, a uz slabu pažnju padaju i u depresiju. Zato ih izvedite van. Izravna izloženost prirodi ključna za zdrav razvoj djeteta, kako fizički, emocionalno, tako i duhovno

Rečenice poput “Volim se igrati u zatvorenom prostoru jer je to mjesto gdje su svi električni priključci”, a koje izgovara učenik četvrtog razreda osnovne škole dokaz je da su današnje generacije djece potpuno odvojene od prirode.

Autor knjige “Last Child in the Woods: Saving Our Children From Nature-Deficit Disorder”, Richard Louv, kaže kako manjak kontakta s prirodom uzrokuje zdravstvene tegobe koje su ujedno zadobile i stručni naziv: poremećaj manjka prirode (engl. nature deficit disorder).

- Taj ‘poremećaj’ nije zdravstveno stanje nego društvena pojava koja se odnosi na posljedice čovjekovog udaljavanja od prirode. One uključuju smanjenu upotrebu naših osjetila i povećanu učestalost psihičkih i fizičkih oboljenja - kaže autor. Nažalost, manjak vremena provedenog u prirodi kod djece će rezultirati neugodnom trendu porasta debljine, poremećaja pažnje i depresije. Devedesetih godina prošlog stoljeća radijus oko kuće u kojemu su djeca smjela sama lutati se smanjio na devetinu onoga što je bio 1970. godine.

Trebalo mi je sedam mjeseci da naučim zavoljeti svoje dijete
Trebalo mi je sedam mjeseci da naučim zavoljeti svoje dijete

- Danas prosječni osmogodišnjaci bolje prepoznaju crtane likove nego autohtone vrste kukaca i drveća u vlastitoj zajednici. Stopa po kojoj liječnici propisuju antidepresive djeci udvostručila se u posljednjih godina, a nedavne studije pokazuju da pretjerano korištenje računala uzrokuje poteškoće za mozak u razvoju - ističe autor.

No rješenje je pred našim vratima.

- Izravna izloženost prirodi ključna za zdrav razvoj djeteta, kako fizički, emocionalno, tako i duhovno. Obrazovanje u koje su uključene informacije o okolišu poboljšavaju snalaženje u prostoru, ali i prosjek ocjena te razvija vještine za rješavanje problema, kritičko razmišljanje i donošenje odluka. Čak i kreativnost može potaknuti boravak u prirodi - govori autor.

'Mlađoj kćeri svi govore kako je lijepa, a starija je sve tužnija'
'Mlađoj kćeri svi govore kako je lijepa, a starija je sve tužnija'

Poziva zato roditelje da povedu svoju djecu u prirodu - na kampiranje, šetnju, planinarenje.

- Ispričajte im o tome kako ste vi provodili vrijeme vani, uključite bake i djedove u aktivnosti, otputujte izvan grada i posjetite oranice, pašnjake, uzgojite leptire, u šumi pronađite tragove životinja... - zaključuje.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 2