Iako je trošenje ponekad dobro za dušu, financijska prevara je i dalje glavna stvar oko koje se parovi svađaju. Sve se svodi na priopćavanje činjenica o novcu vašem partneru
Znate li uopće što je financijska nevjera? Vjerojatno ste krivi...
Nikada nisam bila previše otvorena prema svojim partnerima o tome kako trošim svoj novac, kaže Amanda Chatel, autorica fokusirana na seks i odnose. Iako je sada u braku, i dalje misli kako je sve što zarađuje njezin novac.
I dok se god drži dijela financijskog dogovora u vezi, smatra da partner ne mora znati da pulover od kašmira koji je upravo kupila zapravo nije bio na rasprodaji po povoljnoj cijeni, već je koštao mnogo više.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
I nije jedina, jer puno njih posjeduje 'tajne' kreditne kartice.
- Nikad mi nije palo na pamet da možda radim nešto krivo ili činim financijsku nevjeru, ali očito jesam. Financijski sam nevjerna - kaže Amanda. A vjerojatno je i mnogo takvih.
Na primjer, studija CreditCards.com-a, iz 2015., na 843 Amerikanca pokazala je da njih 6 posto skriva bankovni račun ili kreditnu karticu podalje od partnera s kojim živi.
A znali su potrošiti i više od 3500 kuna, u više prilika, a da njihov partner nije imao pojma o tome. Čini se da su muškarci više krivi za takvo ponašanje od žena.
Za usporedbu, 26 posto muškaraca i 14 posto žena to skriva. Pretpostavlja se da muškarci imaju veću vjerojatnost počiniti 'velike impulzivne kupnje'.
Muškarci, njih 31 posto, će bolje prihvatiti ovakvo ponašanje njihovih dama koje tajno troše, dok samo 18 posto žena podržava ovo hirovito ponašanje, prenosi YourTango.
Nova studija (CreditCards.com), sada iz 2020., pokazuje puno veće brojke. U njihovoj posljednjoj anketi, 44 posto ispitanih krije svoju potrošnju od partnera. Također su otkrili da su nove generacije sklonije počiniti financijsku nevjeru od onih starijih.
No, iako je trošenje novca dobro za dušu, novac je i dalje glavna stvar oko koje se parovi svađaju. Budući da je to slučaj kao i kod svake druge vrste nevjere, na kraju će vas sustići i nastat će potpuna katastrofa.
Prema višem analitičaru u CreditCards.com-u, Mattu Schulzu, sve se svodi na priopćavanje činjenica o vašim financijama partneru.
- Kad god u vezi govorite o novcu, sve je u komunikaciji - kaže on.
Kako bi se izbjegla financijska nevjera, preporučuje se međusobno dijeljenje bankovnih lozinki kako bi postojala potpuna transparentnost i otvorenost u pogledu financija.
Drugi stručnjaci za novac predlažu da uspostavite neku vrstu digitalnog alarma, kako bi svaki partner bio svjestan kada se troši i koliko se troši.
- Iako je vaš novac vaš novac, ili barem ja tako osjećam, ako možete izbjeći sukobe svakih nekoliko tjedana jer jedan od vas ima ovisnost o potrošnji koju ne možete obuzdati, onda je to dobra stvar. Svađa je zdrav dio veze, ali mir zahvaljujući iskrenosti još je bolji - kaže Chatel.