Kraljica blagdanskog, božićnog stola bez koje fetivi Šibenčani ne mogu zamisliti blagdansku juhu ili sarmu je luganiga, posebna aromatična kobasica koja se proizvodila u Šibeniku po staroj talijanskoj recepturi
Znate li što je luganiga? Delicija od kobasice koja upotpunjuje stol Šibenčana već 300 godina
Šibenska luganika se priprema i pravi samo za Badnji dan. Recept je tajna, a poznato je samo da se pravi od svinjskog sitno sjeckanog mesa i desetak začina. Nekada se pravila samo za Božić jer izvorni stari recept kaze da se smjesom pune tučja crijeva, a tuka se najviše priprema u božićno vrijeme.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Zahvaljujući istraživanjima povjesničara Milivoja Blaževića, pokazalo se da je luganiga u Šibeniku prisutna već najmanje tri stoljeća, a proizvod je to koji će, nadaju se u Krešimirovu gradu, pridonijeti razvoju i očuvanju šibenske gastrobaštine. Stoga su je nudili i turistima na prošlogodišnjim adventima.
Luganige je donio u Dalmaciju nepoznati Talijan. No, domaći recept se s godinama mijenjao. Dodali su čak četiri nova sastojka. Najstariji pisani spomenik luganige potječe iz 1754. iz Dnevnika kavane i gostionice Petra Vidija. Listu začina i omjere zapisao je prvi dalmatinski kobasičar Vinko Novaković 1922. godine.
U njoj nema ničega umjetnog, samo kvalitetno meso i prirodni začini te je kao takva odraz obrtničkog znanja i umijeća. Ona je više od kobasice i kao dio nematerijalne šibenske baštine zaslužuje biti priznata i zaštićena.
U Šibeniku se kuhaju u goveđem temeljcu, a često se nađu i kuhane u zimskim složencima. Poslužuju se u goveđoj juhi, na tanjuru s kuhanim kupusom i keljom, a može se sušiti i dimiti, piše Mok.hr