Mlijeko, vrhnje, jaja, način čuvanja... Sve je to samo dio stvari koje razlikuju sladoled od gelata, iako ih jedemo s istim veseljem i mogu biti jednako ukusni
Znate li koja je razlika između sladoleda i gelata? Značajno se razlikuju u sastavu i pripremi
Mnogi misle kako je gelato samo talijanski naziv za sladoled, što je djelomično točno, no valja znati da se te dvije namirnice ipak značajno razlikuju. To, naravno, ne znači da je jedan manje ukusan od drugoga.
POGLEDAJTE VIDEO: Beba se oduševila sladoledom
Pokretanje videa...
Koja je razlika između sladoleda i gelata?
U osnovi, gelato je rođak sladoleda, ali je glađi, gušći, svilenkastiji i kremastiji rođak. Od sastojaka do pripreme i skladištenja, postoji više razlika između ovih smrznutih poslastica, piše Lifehacker.
Odnos sastojaka: Iako su oba napravljena od mlijeka, vrhnja i šećera, omjeri se razlikuju. Sladoled, što možda i nije iznenađujuće, sadrži više vrhnja nego mlijeka, pri čemu se gelato pravi s više mlijeka nego vrhnja.
Jaja: Kada su jaja u pitanju, sladoled sadrži žumanjke, dok većina modernih recepata za gelato ne sadrži jaja.
Mliječna mast: prema The Spruce Eats, pravi sladoled mora imati minimalno 10 posto masti, iako često ima između 14 i 25 posto. Autentičan gelato sadrži znatno manje masti, od četiri do devet posto, prenosi Lifehacker
Zrak: Gelato se miješa sporije od sladoleda, što mu daje manje zraka i daje mu gušću konzistenciju. Nasuprot tome, sladoled se tuče velikom brzinom, stvarajući pahuljasti finalni proizvod. Gelato se tako sastoji od 25 do 30 posto zraka, dok sladoled može sadržavati čak 50 posto zraka.
Čuvanje: Iako su oba proizvoda smrznuta, sladoled se čuva na nižoj temperaturi. Da bi se održala odgovarajuća konzistencija, sladoled se obično čuva na -18, a gelato se skladišti na tek -12 stupnjeva, zbog čega je mekši i lakše ga je jesti izravno iz zamrzivača od sladoleda. To barem djelomično objašnjava i zašto je okus gelata izraženiji. Naime, vaša će usta manje utrnuti zbog hladnoće tijekom konzumacije.
- Također, mliječna mast oblaže nepce dok jedete, a ako je ima manje, možete brže okusiti okuse - zaključio je Morgan Moran, proizvođač gelata.