Istraživanjem tragova sastojaka u pronađenim bočicama shvatili su da je baza parfema bila smola mirte, a note koje su nadopunjavale bazu - kardamom, cimet i maslinovo ulje
Znanstvenici su oživjeli 'miris Kleopatre' - stvorili su parfem
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Ljekoviti maslačak: Čisti jetru, snižava šećer, poboljšava vid...
Profesor Robert Littman i dr. Jay Silverstein sa Sveučilišta Hawaii pozabavili su se mirisom koji je bio popularan i poželjan prije nekih 2000 godina. Nagađaju da je takav parfem i sama egipatska kraljica Kleopatra rado koristila pa su ga stvorili iznova, oživjeli su ga na temelju dokaza pronađenih u blizini drevnog egipatskog grada Thmuisa.
Egyptian (SCA) excavation --December 2012--Tell Timai Yasser Elgamal--Saad Mansouur Perfume Manufacture--- Ptolemaic Period
Objavljuje Tell Timai u Srijeda, 20. veljače 2013.
Tamo su otkrili prostor za koji vjeruju da je nekada davno bio kuća trgovca parfemima. Pronašli su bočice u kojima su bili mirisi pa su se obratili za pomoć stručnjacima za parfeme Dori Goldsmith i Seanu Coughlinu. Došli su na ideju oživjeti miris koji je bio popularan u Kleopatrino vrijeme.
Istraživanjem tragova sastojaka u bočicama shvatili su da je baza parfema bila smola mirte, a note koje su nadopunjavale bazu - kardamom, cimet i maslinovo ulje. Parfemi tog doba bili su jači i gušći od današnjih pa su se koristili u manjim količinama i miris je trajao dulje.
2012 Egyptian (SCA) Excavation Yasser ELgamal----Saad mansour Mould--made perfume jar ,showing Isis nursing Bes whilst seated on a basket --Early Roman period --Tell timai
Objavljuje Tell Timai u Nedjelja, 10. ožujka 2013.
- Način na koji su ljudi mirisali imao je dublji značaj nego samo prskanje nekim proizvodom. Ta navika je bila važna u ritualima, za izlječenje, a čak su to povezivali i sa besmrtnošću. Mirisi su imali moć poboljšati kvalitetu života, vjerojatno čak i u zagrobnom životu - rekao je dr. Silverstein.
Kako bi pojedinci dobili priliku pomirisati Kleopatrin parfem, američki Nacionalni geografski muzej (National Geographic Museum) u Washingtonu uvrstio ga je lani u svoju izložbu 'Kraljice Egipta', prenosi The Vintage News.
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Divovske pčele: Vjerovali da su izumrle, no dobro su se sakrile
POGLEDAJTE VIDEO: #ZAJEDNO24SATA sa Robertom Knjazom:
Pokretanje videa...