Ključnu ulogu imaju kemikalije citokini, koji su važni posrednici u prijenosu informacija između stanica u organizmu, a lenalidomid potiče njihovu proizvodnju
S novim lijekom starost će biti kvalitetnija, a ljudi zdraviji
Male količine lijeka lenalidomida mogu značajno potaknuti imunološki sustav u borbi protiv tumora te tako pomoći ljudima da ostanu u kondiciji te zdravi i u dubokoj starosti, pokazalo je istraživanje na Sveučilištu Kalifornija. Liječnici tvrde da im je cilj proizvesti učinkovito cjepivo kako imunitet ne bi oslabio s godinama te kako bi posljednje godine života bile zdravije i sretnije, bez opterećenja o skrbi.
- Nitko ne govori o dugovječnosti već o dužem zdravom životnom vijeku. Ključnu ulogu imaju kemikalije citokini, čija razina bi trebala biti jednaka s 50. kao i s 25. godina - doktor Edward Goetzl.
Citokini su skupina bjelančevina niske molekularne mase, a važni su posrednici u prijenosu informacija između različitih stanica u organizmu. Malena doza lenalidomida potiče proizvodnju citokina za 120 puta i tako organizam zadržava na mladenačkim razinama.
Primjena lijeka će još uvijek pričekati jer je lenalidomid vrlo slična najozloglašenijem lijeku 20. stoljeća talidomidu. Talidomid je prodavan kao čudesan lijek za jutarnje mučnine, a povučen je 1961. godine nakon što se 10.000 beba rodilo s deformacijama, a majke su uzele lijek samo jednom. Lenalidomid se ipak smatra modernijim i sigurnijim, ali Goetzl savjetuje da lijek nikad ne bi trebale uzimati mlade žene.