Vuna djeluje kao toplinski izolator, grije, ali "diše" te čuva toplinu. Pamuk i najlon privlače vlagu, zadržavaju je i tako rashlađuju tijelo. Treba izbjegavati i najlonke
Zimi treba reći "ne" pamuku, ali svakako "da" vuni i poliesteru
U hladnijim mjesecima najbolje je nositi odjeću koja djeluje termoizolacijski te zadržava toplinu tijela. Takva majica djeluje poput izolatora i sprečava rashlađivanje, a najbolji materijali za to su vuna i poliester. Kroz vunu znoj brzo isparava, a poliester odbija čestice vode. Sličan efekt ima i svila, koja je prirodna verzija poliestera, no jedini problem je to što nije previše topla. Prednost joj je ta što se prilagođava toplini tijela, a prirodna vlakna sprečavaju znojenje, donosi Yahoo Shine.
- Zimi se treba odijevati slojevito, vanjski sloj treba biti vodonepropusan, srednji dobar izolator, a prvi sloj treba sprečavati znojenje - napomenuo je američki stručnjak za industrijska vlakna, Kurt Gray.
Loš izbor su pamuk i najlon
Najgora opcija zimi je pamuk koji upija znoj i zadržava ga, a samim time i rashlađuje tijelo, tvrdi američki dizajner Brian Beechinor koji se bavi industrijskim dizajnom.
Baš kao i pamuk, dobra apsorpcijska svojstva ima i najlon, pa nošenje najlonki ispod hlača nije najbolji izbor za one čije se noge znoje. Najlon dobro upija vlagu i zadržava je, dodao je Gray.
Vodootporne materijale treba prigrliti
Vodootporni materijali, kako im samo ime govori štite od vlage i vode, ali takva odjeća "diše", pa znoj koji se stvori jednostavno ispari. Takvi materijali štite i od vjetra, a najvažnije je da je jakna dobro zatvorena na rukavima i oko vrata.