Karakteriziraju ga simptomi infarkta, a uzrokuje ga veliki šok, bilo negativni poput smrti bližnjih ili dobitka na lotu. Smrtnost je jedan posto, a srce se većinom oporavi
Žene sedam puta češće obole od sindroma slomljenog srca
Žene češće pate zbog slomljenog srca, ali od tog stanja ipak ne umiru, otkriva nacionalna studija Sveučilišta Arkansas na 6229 oboljelih od tog sindroma. Među njima je bio 671 muškarac, a sve ostalo žene. Stanje se javlja uslijed iznenadnog šoka ili razdoblja produženog stresa, a simptomi su zatajenje srca, bolovi i plitki dah. Žene pogađa sedam i pol puta češće nego muškarce.
Sindrom slomljenog srca može se javiti i kao posljedica negativnih i teških trenutaka i situacija, najčešće nakon smrti bližnjih, ali mogući su i nakon pozitivnih događaja, poput dobitka na lotu. Uzrokuje ga navala hormona stresa kortizola, kao i adrenalina, a trenutačno oponaša simptome srčanog udara, bol u prsima, kratak dah, nepravilan rad srca. Od infarkta se razlikuje jer nisu prisutni njegovi karakteristični simptomi poput začepljenja krvnih žila.
Također, ovo će stanje vjerojatnije pogoditi žene starije od 50 godina nego one mlađe, a oboljeli se najčešće oporave u roku od dva tjedna. Ipak, oko jedan posto ljudi umre zbog tog sindroma.
- To je jedino kardiološko stanje koje se češće razvije kod žena - rekao je voditelj studije, dr. Abhishek Deshmukh.
Liječnici već duže vrijeme znaju za sindrom slomljenog srca, a jedna od teorija koja objašnjava manji rizik muškaraca kaže da muškarci imaju više adrenalinskih receptora u tijelu, pa bolje reagiraju na iznenadne događaje. Oko 10 posto oboljelih će imati i drugu "epizodu" slomljenog srca, no većini se povrati potpuna funkcija srca s vremenom, prenosi Time Healthland.