Ovogodišnje zaštitno lice kampanje #Pinkypromiss, kolumnistica portala Miss 7, Andrea Andrassy zahvalna je majci što ju je s 13 godina potaknula na redovite preglede i brigu o zdravlju
Žene moraju znati: Rak dojke je izlječiv, dolazak na pregled na vrijeme doslovno spašava život!
Rak dojke spada u najčešće karcinome na svijetu. Dosegli smo brojku od 2,5 milijuna oboljelih i oko 700.000 smrti u svijetu, dok u Hrvatskoj imamo oko 2700 do 2800 novooboljelih godišnje, te oko trećinu od tog broja umrlih. Procjenjuje se da će svaka osma žena oboljeti od raka dojke,pa je iznimno važno naglasiti da je rak dojke, ako se otkrije o počne liječiti na vrijeme, izlječiva bolest, naglasila je dr. sc Ana Tečić Vuger, dr.med, spec. internističke onkologije iz Klinike za tumore KBC 'Sestre milosrdnice', na konferenciji za novinare povodom nastavka "Pinkypromiss kampanje za prevenciju raka dojke.
POGLEDAJTE VIDEO: Kampanja #Pinkypromiss ide dalje
Pokretanje videa...
Riječ je o kampanji koju su pokrenuli portali missZdrava i missMama, u suradnji s Klinikom za tumore, uz podršku udruga Europa Donna, Nismo same i Sve za nju, uz glavnog medijskog pokrovitelja, Miss7. Cilj je potaknuti žene da preuzmu odgovornost za vlastito zdravlje te da jednom mjesečno provode samopregled dojki, jednom godišnje odu na UZV i odazovu se pozivu na mamografiju u sklopu Nacionalnog programa za rano otkrivanja raka dojke.
Dr. Tečić Vuger kaže kako je sve više mlađih pacijentica koje se suočavaju s tom dijagnozom. Uzroci su različiti, dodala je, od genetskog naslijeđa do načina života, a što je žena mlađa, to je bolest agresivnija.
- Imala sam sreću da me majka već s 13 godina, prvi put uputila na ultrazvuk dojke. Možda malo rano, no zahvalna sam joj, jer sad već imam 24 godišnji staž u toj vrsti pregleda, kazala je Andrea Andrassy, kolumnistica portala Miss 7, ovogodišnje zaštitno lice kampanje #Pinkypromiss. Dodaje kako je iznimno važno da žene osvijeste da se rak dojke događa i mladim ženama, te da bi redoviti pregledi trebali biti stvar osobne higijene.
- Često se čuje da se dugo čeka na pregled, a ako idete privatno, to košta 300 kuna, no istodobno ćemo otići u trgovinu i kupiti nešto za 300 kuna, što možda nikad nećemo odjenuti – kaže.
Autorica knjige o borbi s rakom dojke, pod nazivom 'Šest milimetara', Josipa Pavičić, nedavno je održala 170. promociju knjige, na kojima često upoznaje žene koje se suočavaju s tom dijagnozom.
- Mnoge žene su mi znale reći da ne idu na pregled iz straha. Jedna žena je čak rekla kako bi otišla na pregled, ali od straha nikad nije podigla nalaz, u vrijeme kad ih još nisu slali poštom. Taj strah je normalan. I kod mene je prisutan svaki put kad idem na kontrolu, no doći na vrijeme doslovno znači da ćete si time spasiti život – naglasila je.
Predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu dr. Ivica Belina kaže kako već neko vrijeme dovoljno podrške Vlade za provedbu Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka dojke, koji je donijet prije dvije godine, jer se stalno odgađa donošenje akcijskih planova, a time i njegova provedba.
Kampanju #Pinkypromiss podržava i farmaceutska kompanija Pfizer, čija je predstavnica Vedrana Raguž naglasila kako su vrlo predani istraživanjima koja mogu doprinijeti poboljšanju terapijskih mogućnosti u liječenju raka dojke, pa Pfizer ima 5 lijekova koji se koriste za tu namjenu.
Zahvaljujući kampanji #Pinkypromiss čak je osam žena dosad otkrilo rak dojke u ranoj fazi te dobilo priliku za potpuno izlječenje, naglašeno je.