Navike se mijenjaju i ono što je nekada bila 'za muške' sada kupuju žene. No jedno ostaje isto: o novcu se ne razgovara pa razara veze
Žene kupuju spravice, a muškarci skupe krpice
Nakon što su izborile financijsku neovisnost, žene su preuzele i loše navike, do tada rezervirane za muškarce. Tako žena više nije štedljiva, nego kao i njen “mužjak” troši zarađeni novac, a da se ne posavjetuje s obitelji. Dok su muškarci često znali odjenuti “prvo što im dođe pod ruku”, danas i oni pozorno obilaze trgovačke centre tražeći skupu odjeću. Dolaskom mobitela, iPoda i druge “priručne” tehnologije i žene će umjesto novog modnog dodatka novac ostaviti u obližnjoj trgovini informatičkom robom. Studije su potvrdile kako šoping uistinu jest najbolja “terapija”, odnosno liječi stres kod žena, a kod muškaraca ga potiče, ali da se mijenja i odnos “lovca” i “sakupljačice”. Prije svega zato što je, uz evoluciju, glavni razlog muškog lovačkog pohoda na police bio nedostatak vremena. S druge strane, žene su morale štedjeti novac pa su morale tražiti najpovoljniju priliku. Kako su majke i domaćice svom popisu obaveza dodale i posao, danas i one sve ćešće brzinski harače police. No jedno ostaje isto: novac je tema o kojoj se još ne razgovara u vezi, barem ne na kvalitetan način koji bi rješavao probleme, pa je razara.
BEZ OBZIRA koliko štedljivi ili rastrošni bili prije, dvoje u vezi automatski će raspodijeliti uloge rasipnika i tvrdice. Ako su oboje pažljivo trošili novac, jedan od partnera, bez obzira na spol, otići će u krajnost i postati “super-škrtica”, i obrnuto, tvrde psiholozi. Upravo zbog toga, upozoravaju, potrebno je razgovarati o novcu, jer u protivnom su svađe, a i pucanje veze neizbježni. Najčešće će žena prigovarati muškarcu što je kupio novi auto, klimu ili kakav drugi uređaj bez da se savjetovao s njom, no tako ih je samo društvo odgojilo. Dok se ženama dopušta, pa ih se čak i potiče da budu “potrebite” i traže pomoć, od muških se zahtijeva da budu individualci. Zato će žena, kao pravi timski igrač, prigovarati ne zbog novog auta, već zbog samostalnog odlučivanja. A muškarac će, kao pravi “vuk samotnjak”, zahtjev za polaganjem računa shvatiti kao napad na sebe i odgovoriti protunapadom poput “nisi mi ti mama” ili “pa nisam trošio tvoj novac”. Ni pomirljiva izjava “ali to nam stvarno treba i oboje ćemo ga koristiti” neće mu pomoći, jer nije problem u novcu, već, kako to ona vidi, u ignoriranju.
PRIČAJTE s novcem! Govori li vam “bacaš me okolo i nimalo ne poštuješ” ili “stišćeš me prejako”, partner će uvidjeti što mislite o svojim potrošačkim navikama.
JEDNOM na tjedan učinite suprotno od onoga što vam nalažu “instinkti” i oduprite se kupnji, i obratno. Oboje će se približiti navikama partnera i bolje ga razumjeti.
O NOVCU se razgovara samo kad ga nedostaje, a tada su povišeni tonovi i predbacivanja neizbježni. Sjednite i o navikama trošenja, a posebno o planovima, smireno popričajte kad
nije “panika”.
KAKO BI dokučio korijene vašeg ponašanja, podijelite s partnerom svoje strahove i nade oko novca. Ispričajte mu kako je vaša obitelj dijelila novac i planirala troškove dok ste bili dijete.
TEK NAKON što ste “izvježbali” smireno raspravljati o novcu, recite patneru što vas smeta kod njega. Bez strasti, kako to ne bi shvatio kao “još jedno” prigovaranje, već konstruktivnu kritiku.