Žene u dvadestima lakše ostanu trudne i imaju manji rizik od razvoja gestacijskog dijabetetsa i komplikacija, no one koje su rađale u tridestima dulje ostaju zdrave
Žene koje rađaju kasnije imaju više energije, bolje su kondicije
Američke mame pokrenule su novi trend, a tridesete su nove dvadesete, piše BusinessInsider. U usporedbi s razdobljem od prije 50 godina, žene su danas 25 posto starije kad se odlučuju na roditeljstvo. No postavlja se pitanje podnosi li tijelo teže trudnoću u kasnijoj dobi te je li time povećan rizik za zdravlje djeteta.
POGLEDAJTE VIDEO: Ispovijesti Hrvatica o tome je li lakše trudnicama u dvadesetima ili starijima
Pokretanje videa...
No rađanje u bilo kojoj dobi nosi određene rizike. Za početak, dijete treba uzdržavati što je teže u ranijoj životnoj dobi zbog financijske nestabilnosti. Tu je i problem mogućnosti začeća. Žene u dobi od 20 do 24 godine imaju 86 posto mogućnosti začeća unutar jedne godine, no u kasnijim tridesetima ta mogućnost opada na 50 posto.
Tu je i pitanje zdravlja. U dvadesetima je manja mogućnost spontanog pobačaja, razvoja gestacijskog dijabetesa, visokog krvnog tlaka i preeklampsije te drugih komplikacija u trudnoći. No kad je riječ o zdravlju u kasnijem životu, bolje je za trudnoću čekati tridesete. Mame koje su rađale u toj dobi imaju više energije, bolje su kondicije i trpe manje bolova u usporedbi sa ženama koje rađale ranije.
To može dodatno pojasniti i znanstveno otkriće da žene koje su rađale u tridesetima žive dulje. Rad objavljen 2015. godine navodi da žene koje su rađale u dobi od 33 godine imaju veću vjerojatnost doživjeti 95 i više godina u usporedbi sa ženama koje su prvo dijete imale prije 30. rođendana.
Danska studija je otkrila da su obrazovane majke koje su imale 31 do 34 godine kad su rodile, tijekom života zaradile su oko 40.000 kuna više od žena s prosječnim obrazovanjem, a kod onih koje su rodile u dobi od 25 godina riječ je o razlici od 480.000 kuna.
Dodatno, kad je riječ o djeci, majke koje su rađale kasnije imaju djecu koja su sigurnija, pametnija, pa čak i viša rastom. Usto, u kasnijim trudnoćama je veća vjerojatnost blizanačkih trudnoća. Naime, starije trudnice imaju veće razine hormona FSH koji stimulira rad jajnika.
Uobičajeno, žene oslobađaju samo jedno jajašce tijekom ovulacije, no što su bliže menopauzi, oslobađaju ih sve više zbog čega je veća vjerojatnost da će tijekom ovulacije imati dva jajašca.
Bez obzira je li riječ o blizanačkim trudnoćama ili onima sa samo jednom bebom, jedna je stvar prilično sigurna: Nakon poroda više nikad nećete biti isti.