Google Earth i Google Maps svijetu su otkrili fenomelana umjetnička djela ljudi i prirode, ali i razne "sumnjive" prizore i pripreme Kineza za dolazak izvanzemaljaca
Zemlju gleda Google: Svijetu je predstavio fascinantne prizore
Satelitske fotografije snimljene u pustinji Gobi, koje se mogu vidjeti na internetskom servisu Google Earth, zbunile su mnoge, ali ne i teoretičare zavjere. Oni već imaju spremna objašnjenja - Kinezi ugošćuju izvanzemaljce i planiraju zavladati svijetom. Tajanstvene strukture nalaze se na granici kineskih pokrajina Gansu i Xinjang.
Ovo nije prvi put da je Google Earth uzburkao maštu. Prije nekoliko godina na dnu mora otkrio je strukture koje su podsjećale na ostatke Atlantide, no zapravo je bila riječ o tragovima brodova koji su ultrazvučnom metodom snimali podmorje.
Mapa gradskih ulica za planiranje vojnih invazija
Jedna od snimljenih struktura podsjeća na mapu gradskih ulica, a neki u njoj prepoznaju plan američkoga glavnoga grada Washingtona i tvrde da se kineska vojska služi njime za planiranje invazije. Ipak, nitko ne može objasniti kako bi im takve mape mogle pomoći.
Šifrirane poruke iz budućnosti
Prema jednoj od luđih teorija zavjere, Kinezi su pomoću izvanzemaljske tehnologije ovladali putovanjem kroz vrijeme i tako šalju šifrirane poruke iz budućnosti kako bi pripremili teren za dominaciju nad svijetom.
Dragi izvanzemaljci, sletite ovdje
Ova kružna struktura, na kojoj se mogu zapaziti i avioni, vjerojatno je svojevrsna zračna luka, no teoretičari zavjere uvjereni su da je riječ o pristaništu za izvanzemaljske svemirske brodove.
Pogled s visine
Za fascinantne prizore Zemljine površine, koji do izražaja dolaze tek kad se promatraju iz zraka, nisu odgovorni izvanzemaljci nego priroda i ljudska mašta. Umjetnici i arhitekti svoja djela planiraju tako da najbolje izgledaju s visine, a primjeri za to su čovjekoliko jezero iz Brazila i otisak prsta iz Sussexa.
Neka od tih djela mnogo su starija od satelita, poput betonskog lava koji reklamira zoološki vrt u Whipsnadeu. On je izrađen još dvadesetih godina prošlog stoljeća, a Englezima je zadavao glavobolje tijekom 2. svjetskog rata - da ne bi poslužio kao putokaz neprijateljskim avionima, mještani su ga morali pokrivati busenima trave.
Najviše takvih umjetničkih djela napravili su Doug Bower i Dave Chorley. Od 1978. izradili su 200 krugova u žitu i smijali se dok su drugi u njima iščitavali poruke izvanzemaljaca. Svoju spačku priznali su tek 1991 godine.
Najveći otisak prsta na svijetu
Zločinac koji ostavi otisak prsta dugačak 38 metara teško može proći nezapažen. Ipak, ovo je djelo nepoznatog umjetnika iz Velike Britanije. Najveći otisak prsta nalazi se u parku u Sussexu.
Čovjekoliko jezero iz Brazila
Jezero u obliku čovjeka dugačko je 140 metara i smješteno u blizini São Paula u Brazilu. Na Google Mapsu pronašao ga je Edmar B. dos Santos iz američkoga grada Houstona.
Od snimki građevina i prirodnih ljepota do abecede
Odabirom satelitskih snimki australski grafički dizajner Rhett Dashwood sastavio je Googleovu abecedu. Za to mu je bilo potrebno šest mjeseci.
Amerikanci poludjeli za našim srcolikim otokom
Otok Galešnjak u Pašmanskom kanalu postao je omiljeno odredište ljubavnih parova nakon što je Google Earth otkrio da ima oblik srca. Na Valentinovo 2009. prikazan je i u CNN-ovim vijestima.
Bijeli lav reklamira zoološki vrt
Bijeli lav, koji označava položaj zoološkog vrta Whipsnade u blizini Dunstablea u Engleskoj, izrađen je još 1933. godine prema dizajnu R. B. Brooke-Greavesa. U posebnim prilikama osvjetljuju ga da se vidi i noću.
Ni Djed Mraz ne može se sakriti dok donosi darove
Sliku Djeda Mraza otkrio je korisnik Googleova foruma koji se potpisuje s ear1grey. Nažalost, nije naveo točnu lokaciju. Posljednjih godina Google se uključio i u akciju praćenja putovanja Djeda Mraza “radarima, satelitima i vojnim avionima” koju još od 1955. organizira američko ratno zrakoplovstvo. Svatko može špijunirati djedicu na www.noradsanta.org.