Ako volite pohano, uvijek postoji opcija pečenja u pohanaca u pećnici. Meso ili povrće pripremite na isti način kao i kod prženja. Na protvan stavite papir za pečenje i pecite meso oko 25 minuta na 180 stupnjeva
Smanjite kalorije u omiljenim jelima - kako pohati bez ulja, čime zamijeniti tjesteninu...
Ako želite smanjiti kalorije u obrocima koje pripremate, a i dalje fino jesti, za početak možete zamijeniti vrhnje za kuhanje običnim jogurtom.
POGLEDAJTE VIDEO: Rotkvice
Pokretanje videa...
Umjesto krumpira ili tjestenine, uz pečeno, dinstano ili kuhano meso, uvijek možete pripremiti povrće na pari. Najbolje ga je kuhati tako da rupičastu posudu s povrćem stavite iznad posude u kojoj se kuha voda.
Kod ovakvog kuhanja u povrću se zadržavaju hranjive tvari, a ne gomilaju se nepotrebne kalorije kao kod prženja ili pečenja na ulju.
Zdravije pohane opcije
Ako volite pohano, uvijek postoji opcija pečenja u pohanaca u pećnici. Meso ili povrće pripremite na isti način kao i kod prženja.
Na protvan stavite papir za pečenje i pecite meso oko 25 minuta na 180 Celzijevih stupnjeva u pećnici s ventilatorom ili na 200 Celzijevih stupnjeva bez ventilatora.
Ako želite pohane riblje filete napraviti u pećnici, onda ih je idealno peći oko 20 minuta na 200 Celzijevih stupnjeva (u slučaju da su deblji fileti treba ih peći oko 25 minuta).
Kod pohanog povrća ovisi koje je povrće u pitanju, pa ćete pohane patlidžane peći 15 minuta na 210 stupnjeva, a pohanu cvjetaču 35 minuta na istoj temperaturi.
Zamjene u salati
U zimskim salatama poput francuske majonezu možete zamijeniti kuhanim žumanjcima umućenim s maslinovim uljem, jogurtom i žličicom senfa koja će domaćem umaku dati pikantnu aromu.
Ako volite slatkaste preljeve poput onih kupovnih, napravite ga pomoću meda, a ne šećera. Na primjer, ukusan je preljev napravljen od sljedećih sastojaka:
- 3 žlice jogurta
- 1 čajna žličica meda
- 1 čajna žličica senfa
- 1 žlica maslinovog ulja
- 1 žlica jabučnog octa
- sol, svježe mljeveni papar
Zdrava krema za kolače radi se sa zobenim mlijekom
Suhim voćem možete zasladiti jela i ubacivati ga u kolače. Tako će vam trebati manje šećera. Možete ga namočiti, nasjeckati ili izmiksati i njime puniti palačinke.
Pasta pripremljena od lješnjaka i grožđica jako je slatka, ali zdrava. Ne možete li bez kremastih kolača, za kremu upotrijebite tamnu čokoladu i zobeno mlijeko ili zobeno vrhnje koje snižava kolesterol.
Kolači s cimetom manje debljaju
Cimet snižava razine šećera u krvi pa je sastavni dio mnogih dijeta za mršavljenje. Dodajte ga kolačima. Cimet je dobro dodavati i kupusnjačama (kelju, brokuli, kupusu) jer on pospješuje iskorištavanje korisnih sastojaka iz njih.
Zamjena za šećer u kolačima može biti: banana, javorov sirup, med, kokosove mrvice, datulje, sirup od zobi, brezin šećer i slično.