Obavijesti

Lifestyle

Komentari 9

Zbrka u trgovini: Pakirano voće nije uvijek jeftinije od rinfuze

Zbrka u trgovini: Pakirano voće nije uvijek jeftinije od rinfuze

Obično su proizvodi u rinfuzi skuplji nego oni u pakiranjima jer ih kupac sam bira. Zapravo nema pravila je li već zapakirano voće i povrće jeftinije od onog koje možemo sami birati iz rinfuze, pipkati ga i ocjenjivati

Kupila sam vreću od pet kilograma krumpira jer je kilogram u takvom pakiranju bio jeftiniji. Zarezala sam krumpir, a onda kao mesar počela skidati trule dijelove s njega. Pola sam ga bacila. Ta vreća skupo me je stajala.

Požalila se čitateljica, koja je zaključila da je ipak bolje platiti više i kupovati voće i povrće iz rinfuze, u kojoj se može birati svaki komad. Provjerili smo, čitateljica se vara ako misli da je rinfuzno voće i povrće uvijek skuplje od već zapakiranog.

'Čarobni lijek' za ovisnost bez dozvola za prodaju u Hrvatskoj
'Čarobni lijek' za ovisnost bez dozvola za prodaju u Hrvatskoj

Stvar može biti obrnuta, pa je ponekad skuplje zapakirano voće i povrće. Obišli smo jučer velike trgovine Kauflanda, Plodina i Spara u Zagrebu i uvjerili se - nema pravila je li već zapakirano voće i povrće jeftinije od onog koje možemo sami birati iz rinfuze, pipkati ga i ocjenjivati.

U Kauflandu su naranče u rinfuzi zaista bile nešto jeftinije - kilogram je bio 7,99 kn, dok je mrežica s dva kilograma bila 13,99 kuna. Dakle, kilogram je u mrežici bio sedam kuna, odnosno jeftiniji od rinfuze. Isto je bilo i s jabukama. Dva kilograma zlatnog delišesa iz rinfuze bila su 13,98 kuna, a dva kilograma zapakirana u vrećici bila su 10,99 kn ili dvije kune jeftinije.

Sasvim obrnuto bilo je s limunom. Pola kilograma limuna koji kupac sam bira bilo je 5,50 kn, a u mrežici je bio 5,99 ili skoro pola kune skuplje.

Čokoladna jaja: Slavni brend je 4 puta skuplji od robne marke
Čokoladna jaja: Slavni brend je 4 puta skuplji od robne marke

U Sparu također nije bilo pravila - kilogram zapakirane mrkve bio je 7,99 kuna, a u rinfuzi je bila 6,29 kn. Za luk opet obrnuto - našli smo luk žuti u mrežici za 8,99 kuna, a onaj u rinfuzi bio jeftiniji dvije kune. Ako netko želi bolje proći, zaista se ne bi trebao oslanjati na to da je već zapakirano voće i povrće jeftinije jer se kupuje na veće količine. Naša mala inspekcija pokazala je da uvijek treba čitati male cijene i uspoređivati koliko košta kilogram.

- Logično je da kupac koji bira, primjerice, jabuke, više plati ako ih može birati. Ali ponekad su ti proizvodi skuplji zbog ambalaže.

Ceker od 70 kuna zamijeni čak 4000 malih plastičnih vrećica
Ceker od 70 kuna zamijeni čak 4000 malih plastičnih vrećica

Jabuke u pakiranjima koja izgledaju kao gnijezda koštaju oko kunu, pa su i jabuke u njima toliko skuplje - pojasnio je Frane Ivković, jedan od najvećih proizvođača jabuka u Hrvatskoj. Dodao je da kod zapakiranih proizvoda kupac nikad ne zna što dobiva, da je voće ponekad niže klase nego što je deklarirano.

- Također, često vidim u trgovinama da je na sniženjima redovito voće i povrće koje je debelo izgubilo na kvaliteti - rekao je.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 9