Kava je nakon nafte najprodavanija roba na svijetu, a njenu proizvodnju ugrožava promjena u prosječnoj temperaturi koja uništava zalihe biljke divlje Arabike
Zbog klimatskih promjena za 70 godina više neće biti kave?
Ovisnici o kofeinu bi u budućnosti trebali pronaći novu "dizalicu" jer će biljke kave izumrijeti kroz narednih sedam desetljeća, predviđaju britanski znanstvenici iz Instituta Kraljevskih botaničkih vrtova. Klimatske promjene, gubitak šuma i korištenje agresivnih pesticida odgovorni su za uništenje biljke divlje Arabike, iz čijih plodova nastaje oko 70 posto kave na svjetskom tržištu, piše Daily Mail.
Arabika potječe iz Etiopije, a raste u planinskim šumama te je najpopularniji tip kave, no zbog brojnih komercijalnih plantaža usjevi divlje Arabike osobito su osjetljivi na infekcije i promjene u okolišu. Do sada su proizvođači uspijevali odvojiti oboljele od zdravih divljih biljaka, no ako bi one nastavile propadati to će ugroziti svjetske zalihe kave, objašnjavaju znanstvenici.
Stručnjaci upozoravaju da ako se šume Arabike ne uspiju spasiti, cijene kave na tržištima će drastično rasti, a kako je kava nakon nafte roba s kojom se najviše trguje, to će se odraziti na ukupno svjetsko gospodarstvo.
- Ključno je sačuvati Arabiku u njenom prirodnom staništu jer je bez tih divljih rezervi industrija kave ekstremno ugrožena - rekao je voditelj studije, dr. Aaron Davis.
Kava se komercijalno se proizvodi u 70 država diljem svijeta, a ta industrija zapošljava preko 26 milijuna ljudi. Većina izvora divlje Arabike nalazi se u Sudanu i Etiopiji, a kako je biljka kave ekstremno osjetljiva na promjene u okolišu, svaka promjena u prosječnoj temperaturi uništava dio usjeva, objašnjavaju znanstvenici.