Precizno čitanje recepta do kraja garantira dobar uspjeh kolača i torti, ali i slanih jela, a posebno treba obratiti pozornost na veličinu lonaca i tava te na sušenje povrća
Zbog brzinskog čitanja recepata se najčešće pogriješi u kuhanju
Većina kulinarskih gafova nastaje zbog nepreciznog čitanja recepta ili previđanja ključnog detalja. Zbog takvih situacija dodavanje hladnog maslaca umjesto onog sobne temperature može, primjerice, rezultirati suhim i grudastim kolačem.
Autorica kuharice “Tajne kulinarske škole” Linda Carucci smatra da je čitanje recepta poput proučavanja mape prije odlaska na put. Kako bi jelo uvijek ispalo savršeno, važno je naviknuti se precizno čitati recepte. Zato, prije nego krenete kuhati, uzmite minutu i koncentrirajte se na detalje.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Posebnu pozornost obratite na riječi poput “nasjeckati”, “istući” ili “procijediti” da biste bili sigurni što sve treba pripremiti prije kuhanja. Potom izvadite sve sastojke i lonce. Ako je potrebno, izmjerite limove i tave kako biste bili sigurni da će vam kolač ili neko drugo jelo stati u ono što imate.
Neke od najčešćih greški:
Premale posude
Prekrcavanje posuda poput tave prvi je uzrok zagorijevanja jer je toplina zarobljena u gustoći i količini sastojaka. To proizvodi paru, a ona lijepljenje hrane za dno. Ako ste u nedoumici oko veličine posude, uzmite dvije tave ili kuhajte za točan broj ljudi.
Prženje na hladnom ulju
Ako ulje u tavi nije dovoljno zagrijano, većina hrane zalijepit će se za dno, zbog čega će pirjanje biti itekako otežano. Kako biste bili sigurni da je ugrijana, odmah pojačajte vatru i nakon nekoliko minuta dodajte sastojke.
Premalo vode za tjesteninu
Dodavanje tjestenine odmah će sniziti temperaturu uzavrele vode, a sol će, osim toga, i sniziti vrelište. Kako makaroni (ili bilo koji drugi tip tjestenine) ne bi postali ljepljivi, na svakih 225 g u loncu treba biti barem 2,25 l vode.
Umjesto svježih suhi začini
Ako ste u jelo umjesto svježeg začinskog bilja, kako piše u receptu, dodali suho u propisanoj količini za svježe, jelo može postati vrlo teško. Imajte na umu da su suhi začini jači od svježih te rabite trećinu od propisane količine.
Ne sušite povrće
Stavite li mokro povrće poput špinata ili blitve na vruće ulje, postat će gnjecavo umjesto lagano i čvrsto. Kako biste to izbjegli, povrće nakon pranja dobro posušite ili na papirnatom ubrusu ili protresite u cjedilu pa kratko ostavite.