Zvukovi mora stimuliraju frontalni korteks, dio mozga odgovoran za emocije i osobnu refleksiju. Boravkom uz more proširuje se samosvijest, a emocije se normaliziraju
Zašto toliko čeznemo za morem: 'To u svima nama budi osjećaj sigurnosti kao u utrobi majke'
Ne čeznu ljudi bez razloga za morem i suncem. Čim izađu iz grada i upute se prema moru, razina hormona stresa u tijelu se počinje smanjivati. Sam dolazak na plažu i šetnja uz more izuzetno pozitivno utječu na naš um, a time i na naše tijelo. U isto vrijeme slušamo šum valova, osjećamo miris mora i povjetarac na koži. Disanje se usporava, a misli čiste od nepotrebnih informacija.
POGLEDAJTE VIDEO Male stvari život čine sretnim:
Pokretanje videa...
Dok hodamo ili ležimo na plaži naše tijelo upija više kisika i podiže razinu serotonina u tijelu, hormona sreće koji je zaslužan za osjećaj duševnog mira i sreće. Osjećaj je sličan onome nakon meditacije.
Stručnjaci šum valova uspoređuju sa zvukom otkucaja srca majke koje nerođena beba sluša u trbuhu. Taj zvuk se ureže u našu podsvijest i u odrasloj dobi nas slični zvukovi podsjećaju na sigurnost i zaštitu koju smo osjećali u maternici.
'Plavi prostor', tako znanstvenici nazivaju učinak zvukova i mirisa mora na naš mozak.
- Dok gledamo u more ili smo na plaži, zapravo se nalazimo u predivnom, stabilnom okruženju. Osjećamo se sigurno i daleko od mjesta na kojima smo pod nekom vrstom prijetnje. Površina mora koja se na horizontu stapa s nebom u nama budi osjećaj stabilnosti i sigurnosti - objasnio je neuroznanstvenik Michael Merzenich sa Sveučilišta Kalifornija (UCSF) u San Franciscu.
Danas su mnoge bolnice i lječilišta smješteni tik uz more, što zapravo ima smisla. Još u 18. stoljeću škotski liječnik William Buchan poticao je svoje pacijente na kupanje u moru - govorio je da to vrlo ljekovito djeluje na tijelo.
Prije nekoliko godina napravljeno je istraživanje pod nazivom 'BlueHealth' (plavo zdravlje) koje se pozabavilo tematikom utjecaja mora i ostalih prirodnih okuženja na ljudski organizam. Tom prilikom istraživači su otkrili da zvukovi mora stimuliraju frontalni korteks, dio mozga odgovoran za emocije i osobnu refleksiju. Boravkom uz more proširuje se samosvijest, a emocije se normaliziraju.
Pojam 'plavi prostor' ne odnosi se samo na more, već na sve dijelove prirode gdje ima vode - rijeke, jezera, potoci... Nekoliko je načina kako djeluje na ljude:
Voda je prirodni lijek za otpuštanje od stresa
Prepuna je pozitivnih iona koji pomažu da se osjećate ugodno. Bilo da cijeli uronimo u vodu ili samo umočimo prst u nju, sigurno ćemo se početi opuštati.
Odlazak na plažu potiče kreativnost
Boravak u 'plavom prostoru' pomaže pročistiti misli te pristupiti problemima ili projektima na kreativan način. Poput meditacije, plaža izaziva osjećaj smirenosti koji nam pomaže nositi se sa svakodnevnim problemima i razmisliti na što se treba usredotočiti.
Može dovesti um u meditativno stanje
Hipnotički zvuk valova u kombinaciji sa vidnim i mirisnim podražajima izuzetno povoljno djeluje na psihu i može nas lako uvesti u meditativno stanje. Osim toga, ugođaj na plaži čisti um i pomaže nam da kvalitetno razmišljamo o životu daleko od svakodnevnog kaosa i stresa.