Nagađanja da učestalije brijanje može potaknuti rast debljih dlaka i pospješiti gustoću brade je mit u koji treba prestati vjerovati, smatra dermatologinja Jennifer Chwalek
Zašto nekim muškarcima brada nije gusta, gruba i muževnija?
Genetika i hormoni temelj su toga kako muškarcima raste brada, koliko je gusta i popunjena. Nekima su dlake deblje, a brada gušća i grublja. Drugima su dlake tanje, nježnije i ne rastu svugdje gdje bi brada trebala biti.
- Neki muškarci imaju više folikula tako da im je brada gušća. Također, muški hormon testosteron se u folikulu pretvara u moćniji oblik koji zovemo dihidrotestosteron (DHT). Neki folikuli imaju receptore osjetljivije na ovaj viši oblik testosterona koji može stimulirati rast dlake i činiti je jačom, grubljom, duljom te može biti zaslužan za gustoću dlaka na licu - objašnjava dermatologinja Jennifer Chwalek, a prenosi Business Insider.
Inače, DHT s jedne strane potiče rast brade, ali i opadanje kose, a to pak ovisi o broju androgenih receptora koji se nalaze u površinskom dijelu kože. Što ih je više, više DHT-a se veže na njih i veća je šansa za pojavu guste brade na licu i sve manje kose na tjemenu.
Pod utjecajem veće razine DHT-a dlake na licu rastu i ženama.
- Dihidrotestosteron (DHT) je biološki aktivni metabolit hormona testosterona. Pripada skupini androgena. Prvenstveno se stvara u prostati, testisima, folikulima dlake i nadbubrežnoj žlijezdi. DHT je 3 puta jači od testosterona i glavni je čimbenik koji doprinosi muškoj i ženskoj ćelavosti. Žene s povećanom razinom DHT-a mogu razviti određena androgena muška sekundarna spolna obilježja, kao što su produbljenje glasa, te pojačani rast dlaka na licu - pojašnjavaju na internetskoj stranici Poliklinike Synlab.
Manje gusta brada ne znači da je muškarac manje muževan
Dermatologinja Jennifer Chwalek kaže da nekim muškarcima brada nije gusta ne znači da su manje muževni.
- Muškarci koji ne mogu imati gustu bradu obično imaju normalne razine testosterona. To nije odraz manjak ovog hormona u tijelu - dodala je.
Spomenula je i nagađanja da učestalije brijanje može potaknuti rast debljih dlaka i pospješiti gustoću brade. Kaže kako je to mit u koji treba prestati vjerovati.
- Kada se brijete, vi samo odrežete dlake na njihovoj površini, a ono što kontrolira njihov rast nalazi se dublje u koži. Dakle to ne bi smjelo utjecati na brzinu rasta ili gustoću - pojasnila je.
Ženama gustoća brade na muškarcu nije toliko bitna
Tim belgijskih znanstvenika odlučio je pokušati odgovoriti na pitanje - što muškarca čini pravim muškarcem, koje osobine mora imati da bi ženi bio privlačan i da bi ga smatrale dobrim kandidatom za ozbiljnu vezu?
Razgovarali su sa 87 heteroseksualnih studentica o tome što žele u životu i kakva očekivanja bi morao ispunjavati njihov budući partner. Istraživanje je pokazalo da su mladim ženama privlačniji tipovi kojima je obitelj važnija od posla i karijere.
Idealan muškarac za brak bi po ovom istraživanju trebao biti druželjubiv i obiteljski orijentiran, a ta želja je bila posebno izražena u razgovoru sa ženama koje su više usmjerene na karijeru.
Na pitanje 'Zašto je obiteljski tip bolji za brak?' odgovarale su kako to pokazuje da će vjerojatno biti bolji otac njihovoj djeci, podrška obitelji i više će se uključiti u svakodnevni obiteljski život.
Kada je fizički izgled u pitanju, po Istraživanju Nacionalnog sveučilišta u Australiji, ženama je upravo dobra građa muškog torza najprivlačnija, na drugom mjestu našla se njihova visina, a na trećem veličina spolovila.
U svojem istraživanju koristili su računalnu animaciju kojom su ženama pokazivali muškarce u različitim varijacijama, odnosno, mijenjali su im izgled, veličinu spolovila, visinu, oblik torza itd. Svaka žena u istraživanju pogledala je 53 muška tijela koja su iz računala projicirana na zid u prirodnoj veličini. Svako tijelo ocjenjivale su ocjenom od 1 do 7.