Otkucavanje biološkog sata više nije razlog za paniku. Moderan život odgađa majčinstvo za sve kasniju dob, a medicina nudi načine kako u kako to izvesti
Žene će i u 40-ima moći biti plodne poput 20-godišnjakinja
Pruža se nada svim ženama koje su u 30-ima doživjele brodolom ljubavne veze i u strahu su hoće li upoznati srodnu dušu i budućeg oca svoje djece prije nego im otkuca biološki sat, ističu stručnjaci. Novom, revolucionarnom tehnikom omogućava se ženama u četvrtom desetljeću života plodnost na razini 20-godišnjakinja, a prvi ju je izveo vodeći britanski stručnjak za plodnost dr. Sherman Silber. Kaže kako se često sretao sa ženama koje su nakon dugogodišnje veze ostale same, te se nalaze pod iznimnim pritiskom obitelji i društva da postanu majke.
Zahvat se izvodi tankim rezom tkiva jajnika koje sadrži 60.000 jajašaca te se zatim zamrzava i naknadno transplatira natrag u tijelo, a uveden je u medicinu kako bi ženama oboljelima od raka jajnika omogućio plodnost nakon liječenja. Tehnika je ubrzo postala iznimno popularna među zdravim mladim ženama, posebice jer nema posljedica za one koje su u međuvremenu odlučile začeti prirodnim putem.
Operacija vađenja tkiva izvodi se pod općom anestezijom i traje nekoliko sati. U Britaniji košta oko 34.000 kuna, a dr. Silber tvrdi kako je sam zahvat jednostavniji i manje bolan od klasične umjetne oplodnje. Naglašava se kako je tretmanu važno pristupiti što ranije, po mogućnosti prije 30. godine, dok su njihova jajašca "bolja" jer je uzrok neplodnosti nakon te dobi ne samo smanjen broj jajašaca, već i njihova loša kvaliteta.
Utjecaj hrane na mušku plodnost
Muškarci koji često jedu odreske, hamburgere i čips znatno ugrožavaju svoju priliku da postanu očevi, otkrila su istraživanja. Oni koji su kroz crveno meso, prženu hranu i mliječne proizvode unosili puno zasićenih i monozasićenih masti, imali su prepolovljen broj spermija u usporedbi s muškarcima koji su jeli zdravo. Također su bili pod većim rizikom od oštećenja spermija i nemogućnosti oplodnje jajašca.