'Ponovno uvođenje strukture, zajedno s uobičajenom rutinom vježbanja, sad može pomoći u vraćanju navika i olakšati nam povratak u normalnije prehrambene navike'
Zakažite sastanak s hranom: Sjećate li se pauze za ručak?
Zanima vas ova tema? Pročitajte onda i ovaj članak: Između dijabetesa tip 1 i tip 2 postoji i 'Lada', novi tip bolesti
Ovo je za sve tjeskobno vrijeme, a za one koji mogu (moraju) ostati kod kuće, jedenje protiv stresa postalo je 'sport' - a ovaj novi, nepoželjni način života pružio nam je neometan, 24-satni pristup hladnjaku i smočnici.
Većina nas promijenila je svoje prehrambene navike pa jedu ili više nego prije ili pak zaboravljaju jesti, no postoje načini da sada uspostavimo navike koje će nam se kasnije isplatiti, kad se život vrati u 'normalu'.
- Ovo je vrijeme za korekcije na sebi - rekla je dr. Zhaoping Li, direktorica Centra za prehranu i predavačica na Kalifornijskom sveučilištu. 'Iskoristite ovo vrijeme da shvatite što je dobro za vaše tijelo i da napravite plan za kad se život ponovo pokrene.
- COVID - 19 nam doista donosi veliki stres i spoznaju koliko smo ranjivi, a jedino što sad možete je što više paziti na svoje zdravlje - kaže Li.
Zdravstveni rizici koji su uključeni u pretjeranu konzumaciju hrane mogu se ispravit, posebno ako su uzrokovani sa 'sjedećim' načinom života - a učenje kako da budemo svjesni svojih prehrambenih navika može nam pomoći da se bilo kad vratimo u što normalniji život.
Zakažite sastanak s hranom - sjećate se pauze za ručak?
Za mnoge koji sad rade od kuće životi izgubili strukturu. Iako bismo obično jeli svaki dan otprilike u isto vrijeme, sad se teško pridržavati tog rasporeda, kad su osobno vrijeme i posao tako slabo odijeljeni. Ipak, ako smo doma trebali bismo se smatrati sretnima jer mnogi još uvijek rade izvan kuće i dovode se stalno u opasnost.
- Ponovno uvođenje strukture, zajedno s uobičajenom rutinom vježbanja, sad može pomoći u vraćanju dobrih navika i olakšati nam povratak normalnijoj prehrani - rekao je dr. David Seres, izvanredni profesor medicine u Institutu za prehranu na Medicinskom centru Sveučilišta Columbia Irving.
- Ljudi koji su skloni da na stres reagiraju pretjeranim jedenjem ili izbjegavanjem hrane trebali bi si zakazati vrijeme obroke, a ako treba zakazati si i podsjetnike - kaže dr. Seres.
- Odvojite određeno vrijeme za doručak, ručak i večeru bilježenjem događaja u kalendaru samo za jelo, ne i za rad. Prvo, to vam pruža nešto čemu ćete se radovati, i drugo, ako se kvalitetno posvetite tom vremenu više ćete uživati u obrocima.- dodao je.
Ako ne kuhate, počnite
Trčanje do trgovine što je ranije bilo dio svakodnevice sad može predstavljati stresni pothvat jer zahtijeva društveno distanciranje, dodatnu higijenu, pranje ruku i nošenje maske.
- Postala sam lijena planirati obroke - kaže Mary Loudin koja se inače rekreativno bavi trčanjem. 'Trgovina prehrambenih proizvoda trenutno je tako stresna da manje i ulazim u nju, a kad i uđem samo zgrabim što trebam i izletim'.
Čak i u normalnim vremenima, jela koja se kuhaju kod kuće zdravija su opcija, a njihovo uključivanje u život sada vam može pomoći da se fokusirate i na vaše cjelokupno zdravlje.
- Obroci nam ne pružaju samo energiju i hranjive sastojke, već i vrijeme uživanja i uživanja u interakciji s ljudima u vašoj kući - kaže nutricionistkinja Jessica Bihuniak.
- A sada može biti dobro vrijeme za eksperimentirati s novim vrstama hrane i receptima - dodala je.
- Samokontrola je izazovna i bez stresa zbog pandemije, pa dok polako opet uvodite normalnu prehranu, nemojte skladištiti hranu koju ćete htjeti izbaciti iz svoje 'nove stare' prehrane - dodala je dr. Li koja kaže kako je vrijeme za proljetno čišćenje hrane: izbacite iz smočnice svu prerađenu hranu, uključujući žitarice, kekse i sokove.
- Želimo izvući pouku iz ove pandemije i paziti više na svoje zdravlje i zdravlje svoje obitelji, tako da u budućnosti ne bude važno što se događa, jer dok smo zdravi imamo obrambeni sustav - poručuje dr. Li za NY Times.
POGLEDAJTE VIDEO (Boris Banović) #ZAJEDNO24SATA:
Pokretanje videa...