Mješavina začina, usitnjenih orašastih plodova i raznih sjemenki pruža neodoljivu aromu jelima. Izbjegnite prekomjerno soljenje i salinitet jela dobijte dodavanjem razlilčitog začinskog bilja
Zaboravite na sol i soljenku uz aromatični bosiljak i češnjak
Kako biste smanjili količinu nezdrave soli u jelima i brže se naviknuli na hranu koja nije slana, ali pršti okusima, poslužite se paletom začina.
Izostavite li sol u jelu i dodate samo češnjak u prahu, dobit ćete upravo taj učinak. Pomiješajte usitnjeni sušeni bosiljak s povrćem, salatama i tjesteninom u kojima će do izražaja doći njegova slana nota. Poigrajte se mješavinom začina koji će nadomjestiti sol te svakodnevna uobičajena jela učiniti originalnijima i zdravijima.
Kod pripreme jela koristite papar, vinski ili jabučni ocat i sok od limuna, koji je kao prirodni konzervans idealna zamjena za sol. Sok od šipka tijekom kuhanja također može zamijeniti sol ili njime marinirajte meso i povrće prije pripreme. Dobra je alternativa sezamovo ulje i manja količina soja umaka.
Morske alge su same po sebi slane, a mogu se koristiti usitnjene u gotovo svim jelima, od juha, salata, variva, povrća i ribljih jela. Ribu, povrće, variva, salate i tjestenine umjesto soli začinite češnjakom, ružmarinom i limunom.
Mješavinu peršina, ružmarina, lovora i majčine dušice dodajte mesu, curryjem i limunovim sokom utrljajte perad, a komoračem i kimom svinjetinu.
Slasno meso, riba i krumpiri
Sameljite crvenu papriku, papar u zrnu, kadulju, češnjak u prahu, bosiljak i ružmarin kako biste dobili sitni prah. Začinsku ‘sol’ pospite preko pečenog krumpira, povrća i mesa te umiješajte u umake, juhe i variva.
Za začinske soli možete upotrijebiti sušene gljive, tostirane orašide i sjemenke lana, buče, sezama i maka.