Svestrano i moćno ricinusovo ulje bogato je ricinoleinskom kiselinom i odlično je za njegu suhe kože i kose, a pomaže i kod ublažavanja vidljivosti strija, ožiljaka, akni...
Za mlađi izgled: Ricinus hrani kosu te ublažava akne i ožiljke
Ricinusovo ulje dobiva se hladnim prešanjem sjemenki ricinusa ili skočca (Ricinus communis L.), a biljka potječe iz istočne Afrike te uspijeva većinom u tropskom i umjereno tropskom podneblju.
Ono što ricinusovo ulje čini toliko posebnim je vrlo rijetka ricinoleična kiselina - a ono je sadrži čak 90 posto. Vjeruje se da je baš zbog nje ricinusovo ulje toliko ljekovito. Ricinoleična kiselina se pokazala vrlo djelotvornom protiv gljivica, plijesni, virusa, parazita i bakterija.
Ovo dragocjeno biljno ulje, osim za liječenje raznih bolesti i tegoba, najčešće se koristi u kozmetici, sapunima, uljima za masažu te proizvodima za kosu, nokte i trepavice, a u sastavu kozmetičkih pripravaka nalazimo ga pod nazivom “castor oil”.
Zbog svoje niske molekularne težine može duboko prodrijeti u kožu te je pogodno za sve tipove kože. Potiče i stvaranje kolagena i elastina, što umanjuje pojavu bora - to ga čini odličnim sredstvom za njegu zrelije kože. Ricinusovo ulje odlično je u borbi s prištićima i aknama, a pomaže koži i kod zarastanja ožiljaka.
Kod liječenja akni, pomoću blazinice utrljajte nekoliko kapi ulja na mjesto koje je upaljeno i ostavite preko noći. Ako se već odlučite kožu lica čistiti uljem, preporučuje se ricinusovo, koje neće začepiti pore nego će ih dubinski iščistiti, a idealno je miješati ga s nekim drugim, hidratantnijim uljima. Odlično njime možete ukloniti i maskaru te potaknuti rast trepavica.
- Ricinusovo ulje potiče rast dlačica, pa je stoga idealno sredstvo za skidanje maskare. Sami možete napraviti mješavinu, odnosno odstranjivač maskare. Najbolje je pomiješati ricinusovo i bademovo ulje, koje se dodaje zbog velike gustoće ricinusova ulja - objašnjava fitoterapeutkinja Maja Žalac.
Ricinusovo ulje, također, pomaže u održavanju vlažnosti vlasišta, što pak sprečava prebrzo odumiranje folikula te lomljenje kose. Osim antimikrobnog i antibakterijskog učinka koje ima, bogato je omega-6 masnim kiselinama, vitaminom E, proteinima i drugim hranjivim tvarima koje mogu doprinijeti obnovi kose i zadržavanju vlage unutar vlasi.
Masaža toplim ricinusovim uljem odlična je za kosu jer stimulira folikule i potiče njezin rast. Blago zagrijte ricinusovo ulje, pa ga umasirajte u vlasište, a potom nanesite na cijelu kosu skroz do vrhova. Zamotajte plastičnom vrećicom da se zadrži toplina i još malo zagrijavajte kosu fenom kako bi tretman bio što učinkovitiji. ​Neka djeluje barem 15 minuta, pa operite kosu šamponom.
Pomaže i kod manjih porezotina, opeklina, abrazija, koristi se kao prevencija strija i protiv ekcema. Imate li problema s bradavicama, svake večeri ih masirajte 10-15 minuta ricinusovim uljem sve dok ne otpadnu.
Ulje nije skupo, no ne preporučuje se trudnicama
- Kao fitoterapeutkinja ipak najčešće ricinusovo ulje koristim kao dio krema protiv mioma, polipa i policističnih jajnika te za poticanje plodnosti. Tu dolazi do izražaja njegovo svojstvo poticanja cirkulacije i limfe, protuupalno i djelovanje na imunitet te izlučivanje toksina - govori Maja Žalac.
Dodaje i da je ricinusovo ulje poznati lijek protiv zatvora. Preporučuje ga se piti navečer pomiješano sa sokom radi izbjegavanja neugodnog okusa. Preporučena je doza od pola do jedne žlice, a valja imati na umu da ga se u tom obliku ne smije uzimati dulje od tjedan dana.
Pakung za poticanje rasta kose fizioterapeutkinje Maje Žalac
Za poticanje rasta kose, ricinusovo ulje sastavni je dio mojih krutih šampona, a svatko si može vrlo lako kod kuće pripremiti pakung za kosu, koji, uz to što potiče rast, ujedno djeluje protiv peruti.
Pakung: žlica kokosova ulja, žlica ricinusova ulja, nekoliko kapi eteričnog ulja ružmarina te žličica praha koprive.
Primjena: Pakung umasirajte u vlasište, ostavite da djeluje 20-ak minuta te zatim operite šamponom.
Regenerator koji se ne ispire
Mješavinu ricinusova i sezamova ulja, uz dodatak nekoliko kapi eteričnog ulja ylang-ylanga, koristite za njegu vrhova kose. Kosu operite šamponom, a zatim na polusuhu kosu nanesite regenerator, koji ne ispirite.
Oblog za bolju cirkulaciju
Zbog snažnog djelovanja na cirkulaciju ricinusovo ulje se često koristi u oblozima. Sve što vam je potrebno su čista gaza, plastična traka, termofor i ručnik.
Uljem natopljenu gazu stavite na kritično mjesto, prekrijte trakom, na to stavite termofor, omotajte ručnikom i držite sat vremena. Postupak ponavljate toliko često koliko želite - kod ozbiljnijih tegoba preporučuje se staviti oblog četiri puta tjedno tijekom mjesec dana.
Mlijeko za suhu kožu i strije
Žlicu ricinusova ulja dodajte u 250 ml mlijeka za njegu tijela ili kreme, i tako ćete dobiti učinkovito sredstvo za njegu suhe kože te sprečavanje strija.
Kupka od ricinusova ulja
Napunite kadu vodom temperature 37 stupnjeva. Smočite se, a zatim po cijelom tijelu utrljajte ricinusovo ulje. Kupajte se 20-30 minuta i zatim dobro operite tijelo šamponom.
Pripazite da ne padnete u kadi. Ova kupka pomaže kod napetosti u mišićima, opušta, smanjuje ožiljke, pomaže u oporavku od bolesti i čini zglobove fleksibilnijima.