Obavijesti

Lifestyle

Komentari 14

Za kožu punu madeža najbolje su guste kreme za sunčanje

Za kožu punu madeža najbolje su guste kreme za sunčanje
8

Ljudima s puno madeža preporučuju klasične guste kreme koje na madežima stvaraju i fizičku zaštitu, a bolje su i za kožu lica, kaže dr. Nevia Delalle

Što su ten, kosa i oči svjetliji, to je veća šansa da izgorite na suncu. Osim što je važno pravilno nanositi kremu za sunčanje, odnosno u dovoljnoj količini, te barem sat vremena prije izlaganja suncu, ali i nakon svakoga kupanja, važno je i što nanosite na kožu. 

- Idealan zaštitni faktor uvijek je 50+, posebno ako je riječ o prvom izlaganju. Ako ste tamnije puti, može biti i faktor 30. No važno je da ljudi masnije kože sklone prištićima upotrebljavaju kreme za masnu kožu, ali uvijek s najvišim faktorom jer je takva koža sklona hiperpigmentaciji - kaže dr. Nevia Delalle iz poliklinike Dermalife. Danas su sve popularnija ulja i nemasni sprejevi za sunčanje koji su lagane teksture te se lako nanose i razmazuju. 

- Ipak, onima s velikim brojem madeža savjetujem da s gušćom kremom zabijele madeže kako bi stvorili i fizičku zaštitu. Sprejevi su praktičniji za nanošenje na kožu cijelog tijela, ali se ne mogu nanositi ravnomjerno i u debljem sloju. Za kožu lica su također bolje kreme. Sve su popularnije BB tonirane kreme s faktorom 50+ koje se mogu koristiti i kao podloga, ali i na plaži - otkriva dr. Delalle. Velik broj žena preskače uporabu industrijski proizvedenih krema i losiona za sunčanje te poseže za domaćom “zaštitom”, uz opravdavanje kako su to upotrebljavale naše bake i ništa im nije bilo. No dr. Delalle ne preporučuje recepture iz kućne radinosti. 

- Riječ je o sastojcima koji su vrlo često fotosenzitivni, a i ako postoji prirodan zaštitni faktor, vrlo je nizak te ne pruža odgovarajuću zaštitu. Razna eterična ulja poput maline, lješnjaka, mrkve, pšeničnih klica i soje imaju odgovarajuću zaštitu, ali se moraju pripravljati u strogo kontroliranim uvjetima, a prethodno i dermatološki testirati - kaže. Također objašnjava kako je riječ o uljnim preparatima koji reflektiraju svjetlo te pojačavaju djelovanje štetnog zračenja. Napominje kako dugogodišnje korištenje takvih preparata dovodi do niza posljedica izazvanih suncem poput preuranjenog starenja, solarnih elastoza, solarnog lentiga, prekanceroza, pa čak i karcinoma.

- Maslinovo ulje je izuzetno hranjivo i za kožu i za kosu, ali ima minimalnu zaštitu od sunca te nije preporučljivo u kombinaciji sa suncem i u nedovoljno stručnom pripravku - dodaje. Kako svako sunčanje uzrokuje oštećenja kože i ubrzava njezino starenje, svakako pripazite da, ako već volite preplanuli ten, ne izgorite. Jer iako je crvenilo kratkoročno, ostavlja dugoročne posljedice koje su vidljive tek mnogo poslije. 

Šest tipova kože 

Tip 1 uvijek pocrveni i nikad ne potamni, tip 2 često pocrveni, ali rijetko pocrni, tip 3 ponekad pocrni, a tip 4 rijetko pocrveni, tip 5 je smeđa koža koja jako rijetko izgori, a tip 6 obuhvaća ljude crne kože koja nikad ne izgori, kaže dr. Delalle.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 14
Osam činjenica o nevjeri: Tko, zašto i kako postaje varalica
MANJE POZNATO

Osam činjenica o nevjeri: Tko, zašto i kako postaje varalica

Preljubnici su najčešće zadovoljni svojim odnosom, ako žena vara to je češće kraj odnosa, a većina varalica će uslijed afere sve češće voditi ljubav i s partnerom