Zbog nedostatka sna ste stalno gladni jer se povećava razina hormona koji kontrolira osjećaj gladi stoga se brže debljate, a time povećavate mogućnost srčanog i moždanog udara
Za bolji san: Evo što je dobro raditi prije spavanja, a što ne
Kada nedovoljno spavate, toksični proteini ne izlaze iz vaših moždanih ćelija te utječu na sposobnost razmišljanja. Znanstvenici tvrde kako neispavani ljudi zbog toga imaju lošije sposobnosti nego oni pod utjecajem alkohola.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Osim toga, zbog neispavanosti se nivo kortizola, hormona stresa, proizvodi više. To utječe i na imunološki sustav te vas čini starijima jer uništava kolagen, protein koji kožu čini elastičnom.
Zbog nedostatka sna ste stalno gladni jer se povećava razina hormona koji kontrolira osjećaj gladi stoga se brže debljate, a time povećavate mogućnost srčanog i moždanog udara. Osim što je potrebno pronaći dovoljno vremena da se naspavate, važno je i pod kakvim uvjetima odlazite na spavanje.
Nemojte piti alkohol i igrati igrice te piti kavu prije odlaska na počinak, već radije prošetajte i regulirajte temperaturu u spavaćoj sobi. Maknite iz prostora u kojem se odmarate elektroniku te si pripremite udoban ležaj. Nemojte se fokusirati na nesanicu i razmišljati o njoj jer ćete tek tada imati problema sa spavanjem. Prije nego legnete u krevet pokušajte se maksimalno opustiti.
Prije spavanja ovo treba izbjegavati:
- Pijenje kave i čaja navečer nije mudro - Ako konzumirate čaj ili kavu prije spavanja, kofein će poremetiti vaš bioritam i vaš san neće biti isti.
- Pijenje alkohola i pušenje cigareta - Stručnjaci tvrde da je velika vjerojatnost da ćete imati nesanicu ako pušite ili pijete prije spavanja.
- Prejedanje prije nego što legnete - Jedete li prije spavanja, te kalorije taložit će se na vašem tijelu i neće se razgraditi.
- Gledanje akcijskih te filmova strave i užasa - Ako prije spavanja gledate filmove strave ili akcije, velika je vjerojatnost da ćete patiti od nesanice.
- Tipkanje po mobitelu ili po tabletu - Korištenje elektronike prije spavanja negativno utječe na san i ujutro možete biti nenaspavani.
- Intenzivan trening prije spavanja - Nakon treninga nemojte ići odmah u krevet već odmorite barem sat vremena.
Radije izaberite sljedeće aktivnosti:
- Lagana šetnja na svježem zraku - Studije pokazuju da šetnja na svježem zraku može ukloniti ili smanjiti anksioznost i stres.
- Idealna temperatura je između 16-19º C - Stručnjaci tvrde da tijelu odgovara niža temperatura spavaće sobe, a tijelo joj se prilagođava.
- Čitanje u krevetu može vas smiriti i spremiti za san - Isto kao i šetnja, čitanje u krevetu smanjuje ili uklanja stres te vas udaljava od dnevnih zbivanja.
- Provjetravajte prostoriju u kojoj spavate - Prije spavanja osvježite prostoriju u kojoj spavate kako bi vam noć u njoj bila što ugodnija.
- Idite spavati stalno u isto vrijeme - Tijelo naviknite da ide na počinak u isto vrijeme te tako izbjegnite probleme oko nesanice.
- Meditirajte prije nego idete leći - Pomoću meditacije se opustite i otpustite negativne misli koje ste skupljati tijekom dana te se pripremite za san.