Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Vodič kroz kategorije zaštite krema za sunčanje i savjeti koji preparat izabrati za djecu

Vodič kroz kategorije zaštite krema za sunčanje i savjeti koji preparat izabrati za djecu

Nanesite proizvod za zaštitu od sunca prije izlaganja. Proizvod često nanosite radi produženja zaštite, naročito nakon znojenja, kupanja ili brisanja ručnikom, savjetuju u HZJZ-u

Kod odabira proizvoda za zaštitu od sunca treba voditi računa da ima zaštitu od UVB i UVA zraka i paziti na učinkovitost faktora zaštite:

  • niska zaštita  - SPF 6 i 10
  • srednja zaštita - SPF 15, 20 i 25
  • visoka zaštita - SPF 30 i 50
  • vrlo visoka zaštita - SPF 50 +

Zavod za javno zdravstvo 'Dr. Andrija Štampar' napominju da 'skala zaštite SPF vrijednosti i učinka ne daje linearne odnose što se može vidjeti na sljedećim primjerima:

  • SPF 15 blokira 93% UVB zraka
  • SPF 30 blokira 97% UVB zraka
  • SPF 50 blokira 98% UVB zraka'

- Za najbolju zaštitu stručnjaci preporučuju korištenje krema za sunčanje s minimalnim SPF 15. Prema preporukama Europske komisije zaštita sa SPF 50+ praktički ne povećava zaštitu od opeklina i UVB zračenja u odnosu na zaštitu od SPF 50. Ako se ispravno koristi, SPF u rasponu od 15 do 30 pruža dostatnu razinu zaštite za normalnu kožu, a sve iznad toga ima značajniji samo financijski učinak za potrošača - pojasnili su.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

opekline 01:01

Kakav preparat za zaštitu izabrati za dijete?

Osvrnuli su se i na roditelje koji znaju biti u dilemi kakvo sredstvo za zaštitu izabrati za svoje dijete.

- Mame su često zabrinute pitanjem koji SPF faktor sredstava za zaštitu od sunca pruža najbolju zaštitu njihovoj djeci. Bebe, odnosno djecu do tri godine starosti najsigurnije ćemo zaštititi ako ih ne izlažemo štetnom djelovanju sunca. Djeca u toj dobi sklona su alergijskim reakcijama, pogotovo kada su u pitanju nemineralni UV filteri (Oxybenzone, Dioxybenzone, Phenylbenzimidazole, Methoxycinnamate...), stoga ako samoinicijativno kupujemo preparate bez savjetovanja s pedijatrom, dermatologom ili ljekarnikom potrebno je birati sredstvo s minimalnim SPF 15, proučiti deklaraciju proizvoda i odabrati proizvode sa mineralnim UV filtrima (titan-dioksid ili cink-oksid). Također je uputno napraviti mali alergijski test na unutarnjoj strani podlaktice prije nego cijelo tijelo djeteta izložimo djelovanju sredstava za zaštitu od sunca - objasnili su u Zavodu za javno zdravstvo 'Dr. Andrija Štampar'.

Pripremite kožu za sunčanje uz domaće pripravke - piling za lice i tijelo, prirodnu kremu, masku
Pripremite kožu za sunčanje uz domaće pripravke - piling za lice i tijelo, prirodnu kremu, masku

'Nanesite proizvod za zaštitu prije izlaganja'

- Na proizvodima za zaštitu od sunca trebaju stajati upozorenja da ne pruža 100 postotnu zaštitu i preporuke o mjerama opreza koje treba poštivati uz dane upute. Prihvatljiva su upozorenja poput: Ne boravite predugo na suncu, čak i ako koristite proizvod za sunčanje, držite novorođenčad i malu djecu izvan izravne sunčeve svjetlosti te pretjerano izlaganje suncu je ozbiljan zdravstveni rizik - pojasnili su u HZJZ-u.

- Nanesite proizvod za zaštitu od sunca prije izlaganja. Proizvod često nanosite radi produženja zaštite, naročito nakon znojenja, kupanja ili brisanja ručnikom - dodali su.

Kremu za sunčanje nosite svaki dan i spriječite prerano starenje
Kremu za sunčanje nosite svaki dan i spriječite prerano starenje

- S obzirom da je najbolja zaštita izbjegavanje najjačeg sunca, nošenje odgovarajuće odjeće, pokrivala za glavu te naočala, prilikom sunčanja se potrebno uz pravilnu primjenu sredstava za sunčanje voditi i zlatnim pravilima sunčanja - naglasili su i nabrojali važna pravila kojih bi se svatko trebao pridržavati: 

  • Izbjegavajte prekomjerno sunčanje od 11 do 16 sati. 
  • Štitite se! Nosite šešir, majicu i naočale! 
  • Ne izlažite novorođenčad i malu djecu direktnom suncu. 
  • Odaberite zaštitni faktor primjeren svojem tipu i fototipu kože.  
  • Kremu nanesite obilno prema uputi prije izlaganja suncu.
  • Ponavljajte nanošenje, naročito nakon kupanja, znojenja ili brisanja ručnikom.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Stručnjak otkrio: Evo zašto se često budite u 4 sata ujutro
PROBLEMI SA SNOM

Stručnjak otkrio: Evo zašto se često budite u 4 sata ujutro

Jedan od mogućih razloga može biti to da nakon 4 do 5 sati sna njegova dubina opada, pa ako ste legli oko 23 sata, upravo oko 4 ćete se možda probuditi i imati problema s nastavkom spavanja