Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Vježbanje i zdrava hrana mogu pomoći kod dijabetesa

Vježbanje i zdrava hrana mogu pomoći kod dijabetesa
3

Vježbati bi trebalo barem pola sata na dan i svaku priliku iskoristiti za aktivnost, primjerice vožnju zamijeniti pješačenjem, a dizalo stubama

Prekomjerna težina i nedostatak tjelesne aktivnosti glavni su faktori rizika za nastanak dijabetesa tipa dva. Tjelovježba i kontrola težine (osobito opsega struka) od presudne je važnosti za sprečavanje i kontroliranje te bolesti. Vježbati bi trebalo barem pola sata na dan i svaku priliku iskoristiti za aktivnost, primjerice vožnju zamijeniti pješačenjem, a dizalo stubama. Povišeni krvni tlak i kolesterol, slučajevi dijabetesa u obitelji i otkrivena netolerancija na glukozu također povećavaju rizik od dijabetesa i traže pojačan oprez. Nezdrava prehrana također povećava rizik. Dijabetičari, ali i oni koji žele spriječiti nastanak šećerne bolesti, trebali bi svaki dan pojesti tri glavna obroka i dva međuobroka. 

Uza svaki obrok treba jesti puno povrća i salate, birati niskokalorične mliječne proizvode i sireve. Najbolji je međuobrok voće. Riba bi se trebala naći na jelovniku barem jedanput na tjedan. Pića sa šećerom treba izbjegavati i zamijeniti vodom, čajevima i prirodnim sokovima.

Hranu treba pripremati sa što manje masnoće. Ulje repice (za prženje) i maslinovo ulje (za salate) trebali bi zamijeniti druge masnoće u kuhinji. Na tržištu su se pojavile i namirnice korisne u kontroli dijabetesa. Batat je vrlo sladak, ali ne i kaloričan. Koristi se kao zamjena za krumpir te u pripremi slastica (čak i kremšnita). Biljka stevija prirodni je zaslađivač, 300 puta slađa od šećera, nema kalorija, a potiče rad gušterače te stvaranje inzulina.

Prednost pri cijepljenju

Svima koji boluju od šećerne bolesti, a sada nemaju akutne simptome gripe, preporučuje se cijepljenje protiv sezonske gripe, što je potrebno učiniti kod liječnika obiteljske medicine. Oni koji imaju simptome gripe (visoka temperatura - iznad 38 C, bolovi u mišićima i glavobolja, umor, opće loše stanje), a naručeni su na pregled kod liječnika ili na laboratorijske pretrage u Sveučilišnu kliniku “Vuk Vrhovac” trebali bi se telefonski javiti i dogovorili drugi datum dolaska, a slična pravila imaju i druge klinike u Hrvatskoj.

Dijabetes pogađa i najmlađe 

U Hrvatskoj se na godinu otkrije 100 novih bolesnika mlađih od 18 godina. Djeca se često s bolešću nose bolje od odraslih, no muke im zadaju predrasude. Svojim bi vršnjacima (a i nekim odraslima) željeli poručiti da nisu zarazni, a nisu ni “jadni”.

- Hranimo se zdravo, vježbamo, mislimo o sebi i cijenimo svoje zdravlje. Tako bi trebali svi - otkrila nam je učenica sedmog razreda koja je oboljela od šećerne bolesti.

Izbjegavanje komplikacija 

Simptomi šećerne bolesti razvijaju se polagano, tako da bolest podmuklo nagriza organizam. S vremenom se razvijaju promjene na krvnim žilama i živcima koje vode oštećenju važnih organa (očiju, srca, bubrega i mozga). Nažalost, dijabetes tipa dva često se otkriva prekasno kada su već nastupile komplikacije bolesti na krvnim žilama. Budući da “povišen šećer u krvi ne boli”, malo se pozornosti obraća liječenju bolesti. Šećerna je bolest vodeći uzrok sljepoće u svijetu, jedan od najčešćih uzroka amputacija ekstremiteta, a svaki je treći pacijent na dijalizi dijabetičar, ističe mr. sc. Manja Prašek.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0