Žene u ranim fazama trudnoće ne bi smjele dizati veće terete, a pušenje, alkohol i noćni rad doprinose povećanju rizika od spontanog pobačaja, otkriva studija
Više od četvrtine spontanih pobačaja može se spriječiti
Uvođenje malih životnih promjena nakon začeća može smanjiti rizik od spontanog pobačaja, kojim u prosjeku završava svaka sedma trudnoća, piše BBC.
Prema studiji Sveučilišta Kopenhagen na više od 90.000 žena, rad u noćnim smjenama, pijenje alkohola u trudnoći i podizanje više od 20 kg rizični su faktori koji povećavaju rizik te su odgovorni za svaki četvrti spontani pobačaj.
Tjelesna težina također je čimbenik, no pretilost donosi jednak rizik od pobačaja kao i pothranjenost, izvijestili su znanstvenici. Oni su analizirali podatke danskog Nacionalnog popisa trudnica u razdoblju od 1996. do 2002. g. te otkrili da životne promjene na trudnoću imaju čak i veći utjecaj nego lijekovi ili dodaci prehrani.
- Žene bi trebale, osobito ako su u srednjim tridesetima te planiraju trudnoću, navesti partnera da slijedi njihov primjer zdravije prehrane, odricanja od poroka - istaknula je voditeljica studije, Anne-Marie Nybo Andersen.
Dodaje kako se rizik od spontanog pobačaja povećava s dobi trudnice, no zdraviji životni stil će svakako doprinijeti smanjenju tih rizika.