Čarobni prizori uhvaćeni su kamerom Davora Miljkovića prikazuju dupine u njihovom plesu i igri, a ovaj su put te prekrasne životinje snimljene u Ravskom kanalu kraj Dugog otoka
Video dana: Preslatki se dupini igraju u moru Ravskog kanala
Davor Miljković prije nekih mjesec dana uhvatio je prekrasne prizore dupina iz zraka, a sada se vratio u Ravski kanal te ponovno zatekao te vesele morske sisavce.
- Svratio sam na istu lokaciju, samo je ovaj put bio veći broj dupina i duže sam ih uspio snimati. Bilo ih je oko 30 u par grupa i trajalo je skoro 2 sata i tako su dolazili 2 dana za redom - rekao je Davor koji je sa svojom boljom polovicom odlučio provesti zimu u miru, na Ravi za Morski.hr.
Njemu je uvijek drago kad ih vidi, a osobitu čar predstavlja vidjeti ih iz zraka, zbog čega Davor uvijek ima spreman dron za uzlijetanje. Potrebno mu je od 5 do 10 minuta da ga postavi i prijavi let civilnom zrakoplovstvu, nakon čega kreće snimati te čarobne životinje.
Tijekom ljeta dupina bude svaki dan i to u grupama preko njih 10, no moguće ih je vidjeti i sada, što je dokazao svojom snimkom.
Inteligentne i 'nasmiješene' životinje u Jadranu
Dobri dupin (lat. Tursiops truncatus) vrsta je dupina koja živi i u Jadranu. Dupini se ubrajaju u najpoznatije i najomiljenije morske sisavce, a dobri dupin je vjerojatno najbolje poznata i jedna od najrasprostranjenijih vrsta u skupini dupina.
Dobri dupin ima izduženi hidrodinamični oblik tijela, a boja varira od tamno plave do smeđe-sive na leđima, preko svijetlo sive na bokovima i bijele na trbuhu, koja može poprimiti i ružičastu nijansu tijekom ljeta kad je temperatura mora viša.
Odrasli dobri dupini dugački su od 2 do 4 metra, a težina se može kretati između 100 i 500 kg. Odrasle jedinke populacije koja naseljava Jadran dosižu najveću dužinu od oko 3 metra. Dobri dupini, sa svojim čelično-plavim leđima i njuškama kojima kao da se smiješe, vrlo su inteligentne i društvene životinje.
Pravila ponašanja prilikom susreta s dupinom ili kitom
- Ne usmjeravati plovilo direktno prema opaženim životinjama.
- Ukoliko im se želi približiti, potrebno je to učiniti polako, brzinom manjom od 5 čv (9 km/h), slijedeći paralelno smjer njihova kretanja te je potrebno izbjegavati nagle promjene smjera ili brzine.
- Ne proizvoditi iznenadne zvukove motorom. Osigurati da je u krugu od 100 m od životinje samo jedno plovilo, a u krugu od 200 m ne više od tri plovila.
- Ne ostajati u njihovoj blizini duže od 30 minuta.
- Ukoliko se kod životinja primijete znakovi uznemirenosti ili se primijete majke s mladuncima, potrebno je odmah (promjenom smjera, bez ubrzavanja) napustiti područje susreta.
- Područje susreta potrebno je napustiti usmjeravajući plovilo suprotno od pravca kretanja životinja, postupno ubrzavajući tek kad je plovilo udaljeno više od 200 m od dupina.
- Zbog sigurnosti pojedinaca i sigurnosti dupina ili kita ne plivati i ne roniti s njima, ne hraniti ih niti ih pokušavati dodirivati.
- Ne bacati smeće u more i ne ostavljati isto na obali i plažama; dupini mogu slučajno progutati plastične vrećice što može uzrokovati njihovo ugibanje.
- Svako namjerno uznemiravanje dupina ili k
- ta potrebno je prijaviti Sektoru inspekcijskog nadzora zaštite prirode pri Upravi za inspekcijske poslove Ministarstva zaštite okoliša i energetike i nadležnoj policiji.
- Nalaz ozlijeđene, bolesne ili uginule životinje potrebno je dojaviti na broj 112 ili HAOP-u putem adrese e-pošte: vrste@haop.hr .