Sredstvima i namirnicama koje imate kod kuće možete ukloniti većinu mrlja sami, a mi vam donosimo trikove što će vam iz kuhinje u tome uvelike pomoći
Veliki vodič za uklanjanje fleka: Donosimo rješenje za sve mrlje
Čistu, mirišljavu i što je najvažnije - snježno bijelu košulju koja nam se savršeno uklopila u odjevnu kombinaciju trenutak nepažnje može uprljati, pa samo kap ulja, pudera ili vina može je uništiti. S mrljom je najvažnija prava reakcija kako je pogrešnim pristupom ne bismo još jače “zapečatili” na tkaninu.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Napici koje najčešće pijemo i koji nam mogu završiti na odjeći najčešće su vino, kava ili čaj. Ako vam se na odjeću prolije veća količina vina, papirnatim ručnikom potapkajte koliko možete, no nemojte trljati mrlju kako ne bi ušla još dublje u tkaninu te se proširila. Djelujte brzo, pa mrlju polijte mineralnom vodom i preko nje pospite sitnu sol. Nakon nekoliko sati majicu operite u perilici. Mrlju od kave i čaja natopite alkoholnim octom prije pranja, dok je još svježa, pa operite.
Nakon pića, najproblematičnija “jestiva” mrlja je definitivno ulje. Često se mrlja odmah pogrešno tretira, pa umjesto da to pomogne, ona se samo jače “zapeče”. Ulje na tkanini potapkajte čim mrlja nastane, pa je prekrijte dječjim puderom ili kukuruznim škrobom kako bi prah upio ulje. Nakon što tako odstoji neko vrijeme, eventualni ostatak mrlje po potrebi prije pranja još namažite deterdžentom. Oni su napravljeni tako da otapaju ulja pa će odlično izravno djelovati.
Kreativni trenuci nas također mogu dovesti u doticaj s flekama od šminke, pastela i najčešće - obične kemijske. Ruž i puder na košulji ćete najbolje ukloniti ako mrlju prije pranja dobro natopite deterdžentom za posuđe, lagano ga utrljajte i zatim operite u toploj vodi. Tintu je najbolje ukloniti alkoholom, a najčešće kod kuće imamo dezinfekcijsko sredstvo za ruke ili slično.
Neki materijali su osjetljivi na alkohol, pa prvo testirajte tkaninu na unutarnjem šavu ili sličnom “nevidljivom” mjestu. Mrlju od voštane pastele prekrijte gazom pa ispeglajte taj dio majice kako bi se vosak otopio i prenio na gazu ili novine.
Neizbježne su i mrlje od igre, koje se najčešće događaju djeci, pa zelena koljena na hlačama ili mrlje od blata nisu ništa neobično. Mrlje od trave najbolje je tretirati prvo deterdžentom za rublje ili posuđe koje trebate lagano utrljati. Možete je i s četkicom lagano probati ukloniti, pa odjeću zatim operite. Majicu uprljanu blatom namočite u mješavinu hladne vode i deterdženta s malo octa prije pranja u perilici. Isti postupak pomoći će i za mrlju od formule za bebe, koju nakon tretiranja deterdžentom trebate isprati u hladnoj vodi.
Ako je ipak igra bila “jača” ili ste imali nezgodu pa vam je krv završila na odjeći, odmah je dobro isperite potpuno hladnom vodom, prije nego što se mrlja osuši. Po potrebi je tretirajte hidrogen peroksidom koji izbjeljuje.
Za mrlje od hrđe na odjeći najbolje će vam pomoći mješavina tri žlice sode bikarbone u lavoru hladne vode. Namočite je na 30 minuta, istrljajte mrlju i operite na uobičajeni način.