Iako su ga zabranili 1973., TCE se još uvijek koristi u sredstvima za odmašćivanje, a Parkinsonova bolest može se razviti i 40 godina nakon izlaganja ovoj kemikaliji
Veliki rizik od Parkinsa imaju svi koji rade s kemikalijom TCE
Rad s trikloretilenom (TCE), koji se koristi u industrijskim otapalima, nosi šest puta veći rizik od Parkinsonove bolesti, otkriva zajednička studija američkih, kanadskih, njemačkih i argentinskih znanstvenika provedena na 99 parova blizanaca od kojih samo jedan boluje od Parkinsonove bolesti.
Iako je korištenje TCE-a u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji zabranjeno još 1973. godine, kemikalije se koriste u sredstvima za odmašćivanje. U prošlosti se TCE koristio u ljepilu, sredstvima za čišćenje tepiha, bojama te u sredstvima za kemijsko čišćenje. Osim TCE-a, i ugljik tetraklorid i perkloretilen povećavaju rizik od Parkinsonove bolesti. Perkloretilen se koristi u kemijskom čišćenju odjeće i u sredstvu za odmašćivanje, a ugljik tetraklorid kao otapalo. Gotovo 30 posto američkih zaliha vode za piće je zagađeno TCE-om.
- Naše istraživanje potvrđuje da rad sa zagađivačima okoliša može povećati rizik od razvoja Parkinsonove bolesti. Rezultati sugeriraju da se bolest može pojaviti i 40 godina nakon izloženosti TCE-u, što može pomoći u usporavanju bolesti prije nego se pojave klinički simptomi - ističe za Daily Mail koautor studije dr. Samuel Goldman.
U zadnjih 30 godina sigurnost i zaštita na radu, naročito tamo gdje se radi s kemikalijama, su postrožene, dr. Michelle Gardner iz britanskog Centra za istraživanje Parkinsonove bolesti.
Parkinsonovu bolest karakterizira gubitak živčanih stanica u mozgu, a manifestira se kao drhtanje udova, usporeni pokreti i govorna mana.