Prepoznatljivi znakovi toplinskog udara u životinja su: otežano disanje, posrtajući hod, nemir kao i tamnocrvene ili izrazito ljubičaste desni i jezik
Vau-vau, mijau-mijau, brzo pomozite jer nam je vruće
Kao ni ljudi, ni životinje nisu imune na ljetne vrućine te ih je važno preventivno zaštititi od toplinskog udara ili opeklina. Toplinski udar kod, primjerice, pasa obično je prouzročen dehidracijom ili pretjeranim zagrijavanjem tijela uslijed trčanja na visokim temperaturama. Previsoka tjelesna temperatura koja dulje traje može dovesti do oštećenja tjelesnih organa ili mozga, pa čak i smrti. Prepoznatljivi znakovi toplinskog udara u životinja su: teško disanje, posrtajući hod, ubrzani otkucaji srca, nemir, povraćanje, kao i tamnocrvene ili ljubičate desni i jezik. Prepoznate li ove simptome kod ljubimca, postupno mu snizite temperaturu odvodeći ga u hladovinu i stavljajući mu hladne obloge na čelo, vrat i trbuh. Možete ga uroniti u rashlađenu (ne hladnu) vodu. Obavezno mu dajte piti hladne vode. Zatim ga odmah odvedite veterinaru.
>>Zaštita životinje od bolnih opeklina
I životinje mogu “izgorjeti” trpeći iste posljedice kao i ljudi - guljenje, bol i rak kože. Najugroženije su vrste svijetle dlake i kože. Opekline su najčešće na njušci, vrhovima ušiju, trbuhu, preponama i unutrašnjoj strani nogu (sunce se reflektira od betona ili pijeska).
>>Ljubimce nikad ne ostavljajte u autu
Čak i ako je nešto hladnije ili ste odškrinuli prozor, temperatura u automobilu za nekoliko minuta ljubimcu može postati nepodnošljiva. Zato ih nikada ne ostavljajte same u autu. U Kaliforniji je zakonom zabranjeno ostavljati ljubimce u autu bez nadzora.
>>Psima je ljeti lakše uz “light” hranu
Tijekom ljetnih mjeseci pseća prehrana mora sadržavati manje bjelančevina i masti. Kupujete li gotovu hranu, u prodavaonicama ćete pronaći “light” verzije. Obroci neka budu češći i puno manji, dva - tri puta na dan te obavezno ranije ujutro i kasnije navečer.
>>Životinja mora imati pristup svježoj vodi
Od izuzetne je važnosti pobrinuti se da životinja ljeti ima osiguran brz i jednostavan pristup svježoj
vodi, napominju veterinari. Stoga preporučuju provjeravati zdjelice s vodom nekoliko puta na dan. Ako svoga mezimca ili mezimicu vodite na izlet ili dužu šetnju, sa sobom ponesite dostatne količine vode za vas i vašu životinju.