Jeste li se ikada zapitali kako su vaši omiljeni cvjetovi u vrtovima i dvorištima vaših baka jedne godine ljubičaste, druge godine plave, a one treće ružičaste boje
Uz ovaj trik možete promijeniti boju prekrasnim hortenzijama
Hortenzije su predivan cvijet koji krasi mnoga dvorišta, a pamtimo ga i iz vrtova naših baka. Ako ne želite da vam svake godine bude iste boje, uz jedan trik možete mu lako promijeniti izgled. Isprobajte, uspjet će vam.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Hortenzija, višegodišnja cijenjena ukrasna biljka koja raste u obliku grma, prepoznatljiva je po velikim cvjetovima koji izgledaju poput lopti, pronalazimo je u tonovima od tamno ljubičaste do svijetlo ružičaste boje.
Boja ovih predivnih cvjetova je ono što odaje njihovu posebnost, a uvjetovana je s pH vrijednošću tla pa tako plave cvjetove hortenzije pronalazimo na kiselom tlu dok su bijeli i ružičasti karakteristični za alkalno ili neutralno tlo.
Plave hortenzije pojavljuju se na kiselom tlu, odnosno ona tla čiji je pH niži od 5.5 obojit će cvjetove u plavo dok će tla s višom vrijednošću obojiti cvjetove u prekrasno ružičaste, a ponekad i crvene tonove.
Neutralno ili alkalno tlo pak daje kombinacije plavih i ružičastih cvjetova. Kada imamo bijele cvjetove, pH tu ne dolazi do izražaja pa će bijeli cvjetovi ostati takvi kakvi jesu, bez promjena.
Kako promijeniti boju hortenzijama?
Odnos boje i tla ovisi o dostupnosti iona aluminija. Ako želite da vaš cvijet ima plavo-ljubičaste tonove, tlo oko biljke mora biti više kiselo, a kada je zemljište kiselo ono će pomoći da se aluminij prenese u cvijet što će vašim hortenzijama dati plavu boju. Plavi cvijet može se dobiti i ako biljku svakih sedam do 14 dana zalijevate već spomenutim aluminij sulfatom. Isto možete postići dodavanjem tlu borovih iglica, taloga od kave i slično.
Ako ćete biljke uzgajati u posudama brže ćete im promijeniti boju jer se u njima jednostavnije prilagođava pH u odnosu na tlo. Odnos boje i pH tla ne daje brze rezultate, za promjenu nijansi potrebno je nekoliko mjeseci pa čak i cijela vegetacijska sezona.
Prije nego se upustite u ovaj proces, pobrinite se da su vaši cvjetovi minimalno dvije godine stari. Lakše je promijeniti plave cvjetove u primjerice ružičaste tonove, nego obrnuto. Nakon provjere starosti biljke, povedite računa o tlu i testirajte njegov pH. Ako niste suviše iskusni, posavjetujte se sa stručnjakom.
Plavi tonovi
Ako ste se odlučili za plavu boju, nakon provjere tla, u područje biljke dodaje se aluminijev sulfat pomiješan s vodom kako biste snizili pH, zatim dodajte gnojivo s visokom razinom kalija i niskim fosforom, čime ćete održavati plavu nijansu. Pripazite na promjenu reakcije tla, jer ono može negativno utjecati na biljke koje se nalaze u blizini, prema Agroklubu.
Ružičasti tonovi
Ružičaste nijanse mogu se postići tek kada u tlu pak vlada nedostatak aluminija, što možete postići i dodavanjem dolomita, ali pritom treba pripaziti da zemljište ne postane isuviše alkalno. Iza koristite gnojivo s visokim udjelom fosfora kako bi hortenziji spriječili pristup alumnija.
Organsko gnojivo će vam također pomoći da dodatno zakiselite zemlju. Ovo gnojivo možete napraviti od ostataka iz vaše kuhinje poput, već spomenutog, taloga od kave, kora od banane, ljuski jaja, kora agruma i sličnog otpada. Zemljištu možete dodati pepeo ili posebna gnojiva namijenjena tome, a na bazi fosfora, piše Atma. Na tržištu postoje i posebna gnojiva za promjenu boje cvjetova hortenzije.