Insistiranje na dobrom raspoloženju i uslužnosti postala je norma koju poslodavci očekuju, a žene se zbog toga gore osjećaju nego muškarci, otkrilo je istraživanje
Usiljeni osmijeh na poslu će pogoršati raspoloženje ljudi
Glumljenje dobrog raspoloženja na poslu kako bi udovoljili kolegama, poslodavcu i klijentima pogoršava raspoloženje zaposlenih i umanjuje radnu produktivnost, otkrila je studija Sveučilišta Michigan. Radnici koji često imaju "umjetan" osmijeh zbog toga se mogu osjećati depresivno i iscrpljeno. Istraživanje je obuhvatilo zaposlenike prijevozničkih kompanija, trgovina, banaka i pozivnih centara. Njima je u opisu posla da budu dobro raspoloženi i nasmiješeni veći dio dana.
- Poslodavci često misle da forsiranje dobrog rapoloženja radnika pridonosi uspješnosti posla, no ono je zapravo kontraproduktivno - smatra voditelj studije, Brent Scott.
Žene su više pogođene
Taj efekt jače utječe na žene, i njihovo raspoloženje bilo je znatno gore nego kod muškaraca na kraju radnog dana. Glumljenje dobrog raspoloženja dok se u stvarnosti osjećamo loše, postalo je kulturna norma u poslovanju. Kod žena ono ima veće posljedice jer se od njih očekuje da intenzivnije pokazuju osjećaje, čak i one lažne. Zbog toga se često javlja osjećaj neautentičnosti i emocionalne iscrpljenosti.