Nastavak ove akcije planiran je za petak 7. veljače, i to u Maloj dvorani Koncertne dvorane Vatroslav Lisinski. Tamo će u centru pozornosti biti žene koje su preživjele moždani udar
Upozorili: 'Moždani udar ubije duplo više žena nego rak dojke'
Građani Zagreba imali su danas priliku na Cvjetnom trgu razgovarati sa stručnjacima o specifičnostima moždanog udara kod žena te dobiti korisne savjete za prevenciju i liječenje. Osim toga, svi koji su to željeli mogli su pristupiti besplatnom neurološkom pregledu.
Ispunjavali su upitnike kako bi saznali pod kolikim su rizikom od moždanog udara za nastanak moždanog udar, a osim toga imali su priliku provjeriti imaju li smetnje u gutanju, kakvi su im čimbenici u zgrušavanju krvi, koliki im je tlak te šećer u krvi. Sa stručnjacima iz Savjetovališta za prehranu Grada Zagreba su se savjetovali o pravilnoj prehrani, a radni terapeuti iz Gradske ustanove za njegu u kući pokazali su kako pomoći ljudima koji su preboljeli moždani udar.
Radilo se o zdravstveno-edukativnoj akciji 'Dan crvenih haljina' u organizaciji Gradskog ureda za zdravstvo Grada Zagreba i Hrvatskog liječničkog zbora - Hrvatskog neurološkog društva, a pod pokroviteljstvom Predsjednice RH, Ministarstva zdravstva RH i gradonačelnika Grada Zagreba.
- Ovom javnozdravstveno-edukativnom kampanjom želimo skrenuti pozornost žena o preuzimanju brige o vlastitom zdravlju budući da se većina moždanih udara može prevenirati zdravim stilom života, prepoznavanjem prisutnih čimbenika rizika te njihovim liječenjem - naglasila je Mirela Šentija Knežević, univ. spec. admin. urb., izaslanica gradonačelnika Grada Zagreba i zamjenica pročelnika Gradskog ureda za zdravstvo.
Stručnjaci su istaknuli važnost pravovremenog liječenja moždanog udara, obzirom da je moždani udar prvi uzrok invaliditeta kod oba spola. To je od ključne važnosti za smanjenje stope smrtnosti i invalidnosti, rekli su.
- Kod žena se mnogo češće pojavljuju manje uočljivi simptomi moždanog udara, poput iznenadne glavobolje, mučnine, povraćanja, umora i pospanosti, stoga je vrlo važno educirati žene kako bi ih znale prepoznati i reagirati u što kraćem vremenskom roku. Pravovremeno liječenje je od ključnoga značenja za smanjenje stope smrtnosti i invalidnosti uzrokovane moždanim udarom -istaknula je prof. dr. sc. Zdravka Poljaković, dr. med., predsjednica Hrvatskog neurološkog društva.
Prof. dr. sc. Arijane Lovrenčić Huzjan, predsjednice Organizacijskog odbora 'Dana crvenih haljina' je naglasila kako je moždani udar nedovoljno istražen i liječen te da ubije dvostruko više žena nego rak dojke pa je edukacija izuzetno važna.
- Ponosna sam da smo podržali ovu akciju koja progovara o velikom javnozdravstvenom problemu kod žena. S obzirom na činjenicu da moždani udar ubije dvostruko više žena od karcinoma dojke, potrebno je razvijati samosvijest o ovoj bolesti te naučiti prepoznati rizike kako bismo mogli pravovremeno reagirati - rekla je prim. Vera Katalinić-Janković, dr. med., pomoćnica ministra zdravstva RH.
Nastavak ove akcije planiran je za petak 7. veljače, i to u Maloj dvorani Koncertne dvorane Vatroslav Lisinski. Tamo će u centru pozornosti biti žene koje su preživjele moždani udar. Sve one će nositi crvene kreacije poznatih hrvatskih dizajnera. Osim toga, isti dan u 12 sati će biti održan stručni skup 'Žene i moždani udar' u Školi narodnog zdravlja Andrija Štampar.
Također, u planu su i svjetlosni efekti na zagrebačkim fontanama s oznakom #nosicrveno. Organizatori pozivaju sve građane da tog dana, 7. veljače (prvi petak u veljači) odjenu nešto crveno te putem društvenih mreža pruže podršku borbi protiv moždanog udara kod žena.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...