Kreativnost ukrasa inspirira umjetnika te on predstavlja nakit koji je na postolju, no moguće je nositi ga i kao ogrlicu ili broš. Sovilj se za izložbu Genesis inspirirao antičkim bogovima
Umjetnički nakit kao nosiva skulptura: Izložba 'Genesis' umjetnika Nenada Sovilja
Izložba 'Genesis' umjetnika nakita Nenada Sovilja, otvorena u Klovićevim dvorima u Zagrebu, istraživanje je nakita s elementima skulpture te ujedno obilježavanje njegove 18-godišnje karijere.
Kolekcije su smještene u pet tematskih cjelina te izložene prema kronološkom redoslijedu. Pri dizajnu se inspirirao grčkim bogovima i njihovim moćima, odnosima i snagom.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Na samom početku postava izložbe nalazi se fascinantna konceptualna umjetnička instalacija, koja se sastoji od ogrlice i videoprojekcije, kao vizualna interpretacija geneze - 'Genesisa'. Ovdje se autor referira na Veliki prasak te ga uspoređuje s disperzijom pigmenata boje, fasciniran je tim procesom. Tako instalacija zapravo simbolizira završetak kaosa i nastanak svemira, što Sovilj predstavlja medaljonima s ugrađenim čipovima starih mobitela, koji se granaju iz 'Oka' kao produkt njegova (velikog) praska.
Baš kao što se nakon kaosa svemir transformirao i evoluirao, stvarajući nove oblike materije i energije, autor je transformirao čipove starih mobitela integrirajući ih u novu umjetničku formu medaljona.
Novom etapom, Sovilj se odmiče od serijske proizvodnje te u potpunosti posvećuje izradi nakita s elementima skulpture. Iako je i u toj novoj fazi naglašena važnost, posebnost i vrijednost individualnog razvoja, i to čak izraženije nego dosad, za iskorak je zaslužna umjetnikova želja za eksperimentiranjem, rastom i razvojem u vlastitom stvaralaštvu.
Kolekcija nakita s cvijećem donosi multifunkcionalne skulpture - moguće ga je skinuti s trona i nositi na ogrlici ili brošu.
Vođen inovativnim pristupom te strastveno odan izradi nakita i skulpturi, Nenad Sovilj stvara unikate izvan vremenskih i stilskih okvira. Oni su protkani njegovom osobnom vizijom i interpretacijom antičke mitologije, gradeći pritom most između drevnih mitoloških priča i suvremenog svijeta.
Jedna od cjelina rezultat je suradnje Nenada Sovilja i keramičara Branimira Bobana, kipara, koji će na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu ubrzo steći i akademski naziv, a sastoji se od vaza, tanjura, zdjela i šalica od porculana i fine keramike.
Sovilj nije napravio samo nakit, već i sva postolja i hramove, koristeći i 3D tehnologiju.
Izložba je otvorena do 17. rujna u Galeriji Klovićevi dvori.