Više studija pokazalo je potencijal umjetne inteligencije u ranom otkrivanju raka. Ova napredna tehnologija pomaže u razvoju novih lijekova te u predviđanju ishoda i prognozi liječenja
Umjetna inteligencija mogla bi otkriti rak godinama unaprijed
Znanstvenici s Jameel Clinic for Machine Learning i MIT-ovog Laboratorija za računalnu znanost i umjetnu inteligenciju (CSAIL) razvili su model dubokog učenja temeljen na mamografiji. Ovaj model može biti vrlo učinkovit u otkrivanju prekanceroznih promjena kod žena s visokim rizikom. Sustav umjetne inteligencije, nazvan Mirai, nadmašuje postojeće algoritme za procjenu rizika od raka dojke na temelju mamografije. Poslovni tajkun Anand Mahindra objavio je ovu informaciju na platformi X i raspravljao o potencijalu umjetne inteligencije u otkrivanju raka dojke pet godina unaprijed.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Ako je to točno, tada će umjetna inteligencija biti od znatno veće vrijednosti nego što smo zamišljali i to mnogo ranije nego što smo očekivali - naveo je Mahindra.
Mnoga istraživanja već su dokazala potencijal umjetne inteligencije u otkrivanju raka. Tehnologije poput ovih također pomažu u razvoju novih lijekova i personaliziranih planova liječenja. Znanstvenici sa Sveučilišta Duke u Sjedinjenim Državama razvili su interpretabilni AI model koji može predvidjeti petogodišnji rizik od raka dojke na temelju mamografije. Studija objavljena u časopisu Radiology pokazala je kako algoritmi umjetne inteligencije nadmašuju standardne kliničke modele u predviđanju petogodišnjeg rizika od raka dojke.
Vineet Nakra, radijacijski onkolog iz bolnice Max Super Specialty Hospital, ističe da AI pomaže patolozima brže dijagnosticirati rak i omogućuje liječnicima da pruže pacijentima personaliziranu skrb usmjerenu na specifične potrebe oboljelih. Iako još uvijek postoje brojni izazovi koje treba prevladati, ova tehnologija ima ogroman potencijal da bude ključna prednost za radiologe i u konačnici spasi mnoge živote.
Časopis Science Translational Medicine objavio je istraživački članak u kojem se navodi da se procjena rizika može promatrati kao predviđanje, pri čemu je AI model obučen za povezivanje značajki mamografije s budućim dijagnozama raka.
- Zahtijeva predviđanje rizika u različitim vremenskim točkama, sposobnost iskorištavanja potencijalno nedostajućih podataka (poput dobi i obiteljske povijesti) te dosljednu izvedbu na različitim mamografskim uređajima - stoji u članku.
Sustav dubokog učenja, osmišljen za procjenu rizika od raka samo na temelju mamografije, predstavili su prije dvije godine MIT-ov CSAIL i znanstvenici klinike Jameel. Model je pokazao iznimnu učinkovitost i inkluzivnost, pružajući jednaku točnost za žene bijele i crne rase. Ovo je važno jer se crne žene suočavaju s 43 posto većom vjerojatnošću od smrtnog ishoda kod raka dojke, piše Business standard.