Djeci trebaju poticaju da razviju nove interese i hobije, da nauče nešto novo i da se ohrabre istraživati. S ovim pokusima ćete im pokazati kako je svijet čarobno mjesto i dobro se zabaviti
Umjesto crtića oduševite klince zgodnim i poučnim pokusima
Zbog prirodne radoznalosti djeca obožavaju istraživati svijet oko sebe, a ako ih u tome potičete, mogu i nešto naučiti. Izlet na plažu može biti povod za proučavanje karakteristika vode (npr., što se događa ako bacite kamenčić), a šetnja prirodom prilika za promatranje biljaka i kukaca tijekom različitih godišnjih doba.
POGLEDAJTE VIDEO: Igrajte društvene igre
Pokretanje videa...
Dopustite djetetu da rastavlja stvari, primjerice kemijske olovke ili stare, pokvarene aparate (budite uz njih ako se služe alatom). Kuhinja je također odlično mjesto za male znanstvenike - promatrajte kako kvasac potiče dizanje tijesta, kako se voda pretvara u led ili paru.
Slijedi par ideja za kućne pokuse s kojima ćete se zabaviti i nešto naučiti:
Pjenušavo iznenađenje
Pribor: Ocat, soda bikarbona, crni flomaster, veliki list papira, baloni, žličice, prozirna plastična boca
Postupak: U plastičnu bocu ulij pet cm octa. Stavi dvije žličice sode bikarbone u balon. Flomasterom možeš nacrtati lice na balon. Stavi otvor balona na otvoreni kraj boce. Pogledaj što će se dogoditi.
Napomena za roditelje: Ovaj pokus starija djeca mogu obaviti sama, a mlađoj pomozite. Neka djeca pomirišu ocat i sodu bikarbonu te ih kušaju ako žele. Pitajte ih što misle da će se dogoditi kad se spoje balon i boca. Na papir zapišite predviđanja i otkrića.
Otkrivanje boja
Pribor: Zdjelica vode, papirnati ubrusi narezani na trake, 3 ili više markera (crni je najbolji jer daje najzanimljivije rezultate)
Postupak: Na svakoj traci papirnatog ubrusa markerom različite boje nacrtaj valovitu crtu nekoliko centimetara od ruba trake. Starija djeca neka zapišu koja se boja nalazi na kojoj traci. Umočite svaku traku u vodu tako da rub bude pod vodom, ali ne i tinta. Drži traku ravno tako da se voda 'penje uz nju' i promatraj kako od jedne boje nastaje više njih.
Pobojani cvijet
Pribor: Bijeli cvijet (karanfil, ruža, dalija), dvije čaše s vodom, plava i crvena tinta ili boja za kolače, škare
Postupak: Oboji vodu u dvije čaše - jednu u plavo, a drugu u crveno. Zamoli odraslog da prereže dršku cvijeta na dva dijela i spusti dijelove drške u različite čaše. Što misliš što će se dogoditi?
Napomena za roditelje: Za mlađu djecu prikladniji je jednostavniji pokus - jedan cvijet stavite u plavu vodu, drugi u crvenu i promatrajte rezultate.
Šuplje, ali ne pušta
Pribor: Plastična vrećica za zamrzavanje, voda, nekoliko zašiljenih olovki
Postupak: Zamoli (odraslog) pomoćnika da napuni vrećicu vodom, zalijepi je selotejpom i pridrži. Uzmi olovku i probodi vrećicu na mjestu gdje si zalijepio selotejp, ali je nemoj izvaditi. Voda neće curiti - to je zato što je vodi potreban prazan prostor da bi mogla teći, a rupe su cijelo vrijeme zatvorene.
Lava lampa
Pribor: plastična ili staklena boca, voda, biljno ulje, razne jestive boje, šumeće tablete
Postupak: Napunite bocu vodom. Dodajte boju dok ne dobijete željenu nijansu. Poslije možete boje i pomiješati. U vodu potom dodajte trećinu šalice biljnog ulja i pričekajte da se slegne prije nego što počnete s pokusom, piše Science Fun. Kako biste dobili lavu, dodajte šumeću tabletu i pogledajte reakciju. Vrijeme je za čaroliju!
Za dugotrajni učinak Za još lave samo dodajte još jednu šumeću tabletu. Ovaj efektni ukras može biti u središtu stola na rođendanskom tulumu. Sigurno ćete oduševiti prijatelje minijaturnim i raznobojnim vulkanima.