Prva splitska gimnazija osnovala je klub 'Opleti!' Riječ je o klubu za kukičanje, pletenje, vez, umjetnost i druženje. Nedavno su napravili ukrase za bor, a uvijek uživaju u radionicama
Učenici iz Splita: Mi ne visimo na ekranu, već kukičamo ukrase
Uvijek imamo prigodne radionice za blagdane, čujemo se preko zajedničke grupe. U školi je to u prosjeku jednom tjedno, ali puno posla obavi se i kod kuće. Učenicima je dozvoljeno da se za svaku radionicu angažiraju ovisno o interesu i slobodnom vremenu. Neki će se možda više iskazati na jesenskoj ili božićnoj radionici, a neki će biti vrijedni za Valentinovo i kukičati najveći broj srdašaca, priča nam Marina Kukoč, jedna od voditeljica kluba 'Opleti!' iz Prve splitske gimnazije.
POGLEDAJTE VIDEO: Tradicionalna podjela bakalara u Šibeniku
Pokretanje videa...
Riječ je o klubu za kukičanje, pletenje, vez, umjetnost i druženje. Umjesto mobitela i laptopa gimnazijalci iz ove škole prihvatili su se igle i konca.
- Nakon sudjelovanja na Festivalu izvrsnosti u Saloni 2021. godine profesorice su na prijedlog ravnateljice Dobrile Gotovac Stipaničev aktivnost odlučile nastaviti u sklopu školskog kluba za kukičanje, pletenje i umjetnost pod istim nazivom - rekla je Marina.
Uz Marinu, pod mentorstvom profesorica Petre Ljubičić i Josipe Vujčić, upustili su se u savladavanje vještine kukičanja. Klubu se kasnije priključila i profesorica Dijana Ligutić. Riječ je o vještini sličnoj pletenju. Točnije izradi čipke ili komada pletiva koristeći se samo jednom kukicom - posebne igle s kukicom na jednom kraju.
- Učenici su pozitivno reagirali, bili su zainteresirani. Neki su već znali osnove kukičanja, naučili su ih sami preko online tutorijala, ali nekima je to bio prvi susret s kukicom - otkrila je Marina.
Klub broji oko 20-ak članova, a među najaktivnijim ističu se Dali Lešnjak, Roko Burmaz i Žana Marasović. Kao i prošle tako su i ove godine školski bor ukrasili ukrasima koji su sami napravili.
- Ukrase za bor smo prošle godine napravili kroz mjesec dana, a ove godine smo na dvije božićne radionice macrame tehnikom izradili nove koje smo dodali. U planu je svake godine dok god bude zainteresiranih uključiti nove i starije učenike i tako stvoriti neku božićnu tradiciju - govori profesorica Kukoč koja je usavršila vještinu izrade kukičanih lutki. Plesti i kukičati ju je naučila baka još kao curicu u osnovnoj školi, a ona sada to znanje rado prenosi na svoje učenike i kolegice.
Na boru se tako mogu vidjeti kuglice s božićnim motivima, a najzahtjevnije su bile one s više detalja kao i zvijezda koja krasi vrh bora.
- Osnove je lakše savladati, a onda postaje izazovnije pa učenici ovisno o interesu i sami istražuju more uzoraka po internetu. Bitno je strpljenje i motivacija, kao i kod svakog drugog posla. Kukičanje razvija motoriku i kreativnost, poziva nas da usporimo, koncentriramo se. U pravilu opušta. Mislimo da se svakako isplati probati. Pogotovo danas, u našem digitalnom svijetu - objasnila je Marina.
Sastaju se u školskoj knjižnici, organiziraju radionice, a u sklopu kluba i na nastavi likovne umjetnosti proučavaju i baštinu.
- Proučavamo i čipkarstvo u Hrvatskoj, prošle smo godine posjetili Benediktinski samostana u Hvaru gdje su nam časne sestre ljubazno odgovorile na sva pitanja i pokazale tehniku izrade čuvene hvarske čipke od agave. Ove ćemo godine i do Paga, a nadamo se i Lepoglave - otkriva Marina.
Kukičaju amigurumi figurice, odjeću, a učenica Dali se usavršila za miljetiće.
- Imali smo i akciju bombardiranja vunom pa smo opleli i maslinu ispred naše škole. Najčešće izlažemo u školi, ali drago nam je i kad prepoznaju naš rad pa nas pozovu da uveličamo razna događanja - ponosno govori Marina.
Dobili su nagradu i za najbolji štand na Festivalu izvrsnosti u Saloni 2021., a s obzirom da proučavaju i čipkarstvo u Hrvatskoj, njihov trud prepoznali su i u Ministarstvu znanosti i obrazovanja pa će troje učenika predstavljati Republiku Hrvatsku na nadolazećem UNESCO-vom Simpoziju mladih u Olimpiji, u Grčkoj.
- Svi uživamo u druženju, ćakuli, putovanjima. Profesorice u klubu su i prijateljice pa se osjeti dobra energija i zezancije nikad ne fali. Kako bismo mi u Splitu rekli, imamo „naš đir“ i to nam je najvažnije - zaključila je profesorica.