Top 10 zemalja s najzdravijim jelovnicima su europske, kvaliteta hrane najgora je u Africi, a problem pretilosti u bogatom SAD-u, Saudijskoj Arabiji i Kuvajtu
U Nizozemskoj, Francuskoj i Švicarskoj se jede najzdravije
Prema ocjenama dostuposti hrane, platežnoj moći stanovništva te mogu li si priuštiti hranu, kvaliteti hrane te bolestima povezanim s prehrambenim navikama, u Europi se jede znatno zdravije nego u ostatku svijeta, pokazala je studija internacionalne tvrtke Oxfam provedena u 125 zemalja.
Najzdravije se i najbolje jede u Nizozemskoj, u kojoj su cijene namirnica najniže s obzirom na plaće, dostupnosti hrane te niskom broju oboljelih od dijabetesa. Ipak, ni u Nizozemskoj nije sve tako idealno, pa tako svaki peti Nizozemac ima indeks tjelesne težine veći od 30, dok se zdravim smatra raspon od 18 do 25.
Globalno gledano, najviše je pretilih u Australiji gdje je službeno 30 posto stanovništva pretilo. Na dnu ljestvice zemalja gdje se najbolje jede je afrički Čad, gdje namirnice imaju malu nutritivnu vrijednost, skupe su te je svako treće dijete pothranjeno. U top 10 najgorih zemalja najviše je onih iz pustinjskog afričkog područja, gdje u prehrani dominiraju nutritivno siromašne žitarice, korijenje i korjenasto povrće. Najviše je djece pothranjeno u Indiji, čak 44 posto, piše Daily Mail.
Prema ocjeni isključivo same kvalitete hrane, najbolje je prošao Island, dok SAD ima najpovoljniju hranu na svijetu. SAD je uz bok sa Saudijskom Arabijom, Kuvajtom i Egiptom zemlja u kojoj ima najviše oboljelih od dijabetesa, ali i pretilih.
Top 10 zemalja u kojima se najbolje jede
- Nizozemska
- Francuska
- Švicarska
- Danska
- Švedska
- Austrija
- Belgija
- Irska
- Italija
- Portugal
Top 10 zemalja u kojima se najgore jede
- Čad
- Angola
- Etiopija
- Madagaskar
- Jemen
- Niger
- Burundi
- Mozambik
- Zimbabve
- Sierra Leone
Zabrinjavajući podaci: Svaki dvadeseti čovjek ima dijabetes