Svjetski dan borbe protiv raka jajnika obilježava se 8. svibnja od 2013. godine kao svjetska inicijativa s ciljem podizanja svijesti žena o važnosti redovnih pregleda, kažu u udruzi SVE za NJU
U Hrvatskoj je u godini dana umrlo 308 žena od raka jajnika: 'To nisu samo ženske stvari'
Istraživanje WOCC ( World Ovarian Cancer Coallition) pokazalo je da 9 od 10 žena prije dijagnoze ima više simptoma koji mogu ukazivati na rak jajnika, ali nisu prepoznati te da više od 60 posto žena bez obzira na simptome ne pomisli na rak jajnika. U 70 posto slučajeva bolest se otkriva u uznapredovalom stadiju. Zdravstvena pismenost u ženskoj populaciji svakako treba obuhvatiti i poznavanje simptoma koji mogu ukazivati na rak jajnika, naglasili su u Udruzi žena oboljelih i liječenih od raka SVE za NJU.
POGLEDAJTE VIDEO Valentina iz Čazme pobijedila je rak jajnika:
Pokretanje videa...
- Prema podacima iz Registra za rak od raka jajnika u Hrvatskoj su 2018. oboljele 462 žena, a umrlo je 308 žena. Za rak jajnika nema organiziranog probira i time je važnije osvijestiti žene o važnosti redovnih ginekoloških pregleda i prepoznavanja simptoma - dodali su i spomenuli još neke važne činjenice o ovoj bolesti:
- rak jajnika se može razviti u svake žene
- ne postoji test probira za rak jajnika
- Papa test nije metoda detekcije raka jajnika i jajovoda
- rak jajnika se najčešće dijagnosticira u uznapredovalom, kasnom stadiju
- svjesnost simptoma kao što su povećanje opsega trbuha, prisutna nadutost, brza zasićenost hranom, bolovi u zdjelici i trbuhu, smetnje kod mokrenja mogu biti prvi znakovi povezani sa pojavom raznih bolesti, ali i raka jajnika
- postavljanje dijagnoze u ranom stadiju znatno poboljšava mogućnost preživljenja
- kod žena sa simptomima koji mogu ukazivati na malignu bolest jajnika i jajovoda potrebno je hitno obaviti ginekološki pregled, transvaginalni ultrazvuk i odrediti tumorski biljeg CA 125
- kad je postavljena sumnja na postojanje maligne bolesti jajnika i/ili jajovoda potrebno je provesti kirurško liječenje i onkološko liječenje u bolnicama I kategorije, odnosno u velikim centrima s dostupnim multidisciplinarnim timom
- kod biopsije ili operacije potrebno je provesti genetičko testiranje i utvrditi status BRCA gena kako bi se ženama omogućilo personalizirano liječenje novim inovativnim lijekovima
'Simptomi najčešće ostaju neprepoznati'
- Simptomi najčešće ostaju neprepoznati, jer se često mogu zamijeniti s drugim simptomima manje ozbiljnih bolesti kojima žene ne pridaju osobitu pažnju, posebice probavnih smetnji. Ovo je jedan od najsmrtonosnijih vrsta raka u žena. Najčešći je tip raka jajnika epitelijalni karcinom s pet podtipova koji se međusobno razlikuju po rizičnim čimbenicima, načinu širenja, vrsti tretmana i prognozi pa ih zbog njihove heterogenosti možemo smatrati različitim bolestima. Najčešće se javlja serozni karcinom visokog stupnja, koji ujedno ima i najlošiju prognozu, a preostala četiri tipa su karcinom svijetlih stanica, endometroidni, mucinozni i serozni karcinom niskog stupnja - kažu u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ).
- Rak jajnika najčešće se javlja kod nerotkinja, a drugi rizični čimbenici uključuju ranu dob menarhe, kasnu menopauzu te neuzimanje oralne kontracepcije. Možemo zaključiti da je potisnuta ovulacija zapravo zaštitni čimbenik, a hipoteze o etiologiji bolesti odgovaraju ovom zapažanju. Jedna od hipoteza je pretpostavka neprekidne ovulacije, prema kojoj stalni popravak epitela do kojeg dolazi nakon svakog ovulacijskog ciklusa zapravo povećava vjerojatnost spontane mutacije stanica epitela jajnika i posljedični nastanak zloćudnih promjena - pojasnili su.
'To nisu samo ženske stvari'
Udruga SVE zA NJU je članica svjetske organizacije World Ovarian Cancer Coallition (WOCC) od njezinoga osnivanja, a od 2015. redovito obilježavaju Svjetski dan borbe protiv raka jajnika.
- Zadnjih godina to činimo javnim tribinama i javnozdravstvenim akcijama pod nazivom 'To nisu samo ženske stvari' pod motom: ženska bolest, nije samo ženska stvar - dodali su.
U petak 7. svibnja su tim povodom održali virtualnu javnu tribinu 'To nisu samo ženske stvari' s partnerima Hrvatskim ginekološko onkološkim društvom, Hrvatskim društvom medicinskih sestara tehničara i primalja uz podršku tvrtke Astra Zeneca i World Ovarian Cancer Coallition.
U tribini su sudjelovali liječnici i bolesnice, a govorilo se o prevenciji, dijagnostici i liječenju raka jajnika.
- U diskusiji su sudjelovale predstavnice bolesnica Zrinka Ulovec, Marija Đulabić-Čalić i Veselinka Kastratović te liječnici različitih specijalnosti dr. sc. Pavao Planinić, prim. Višnja Matković, dr. Jadranka Karuza i dr. Renata Obrad Sabljak. Voditeljica tribine je bila Ljiljana Vukota, voditeljica Centra za psihološku pomoć SVE za NJU - spomenuli su u udruzi.
- Zajednička poruka glasi da žene trebaju poznavati simptome koji mogu ukazivati na rak jajnika kao što su povećanje opsega trbuha, prisutna nadutost, brza zasićenost hranom, bolovi u zdjelici i trbuhu, smetnje kod mokrenja. Na te simptome trebaju obratiti pažnju i ginekolozi i liječnici obiteljske medicine. Žene trebaju provoditi redovite ginekološke preglede, a oboljele treba uputiti na liječenje u ustanove u kojima postoji multidisciplinarni tim koji će planirati i provoditi liječenje. Iako se radi o raku u kome je petogodišnje preživljenje vrlo skromno, ulijeva optimizam činjenica da Hrvatska prati najsuvremenije oblike liječenja. Pri tome je naglašena važnost kirurškog liječenja i testiranja na mutacije BRCA1 i BRCA2 gena koje ženama s dijagnozom visokogradusnog seroznog raka jajnika i potvrđenom mutacijom omogućava ciljano liječenje. Testiranje treba provesti odmah nakon operacije ili biopsije - naglasili su u udruzi SVE za NJU i dodali:
'U sklopu druge godine kampanje 'Ne zaboravi me' SVE za NJU je omogućila individualno informiranje žena oboljelih od raka jajnika o genetičkom testiranju u terapijske svrhe'.
Udruga SVE za NJU podrška je mnogim ženama
- Osnovana 2008., a od 2010. provodi projekt Centar za psihološku pomoć u kome kontinuirano pruža sveobuhvatnu stručnu pomoć onkološkim bolesnicama i članovima obitelji. Provodi brojne programe i javnozdravstvene akcije posebno usmjerene na prevenciju i rano otkrivanje raka u žena te promiče važnost brige o mentalnom zdravlju onkoloških bolesnika u stručnoj i široj javnosti. SVE za NJU je članica nekoliko međunarodnih organizacija, među ostalima i Svjetske koalicije za borbu protiv raka jajnika (World Ovarian Cancer Coalition) od njezinoga osnivanja, a od 2015. redovito obilježava ovaj dan - kažu u ovoj udruzi koja je pomogla i bila podrška mnogim ženama.
Više detalja o raku jajnika možete pronaći u priručniku OVDJE