Glavne uloge u dječjoj literaturi u 57 posto slučajeva imali su muškarci, kao i mužjaci u basnama što djeci na suptilan način šalje poruku o ulogama u životu
U dječjim knjigama ima gotovo dvostruko više muških likova
Dječja književnost je sama po sebi seksistička jer su većina junaka muškarci, pokazala je analiza Sveučišta Florida State na 6000 najprodavanijih dječjih knjiga objavljenih tijekom prošlog stoljeća. Ženski lik je bio u glavnoj ulozi u 31 posto najprodavanijih knjiga, u usporedbi s 57 posto vodećih muških uloga. Ostale su dale jednaku težinu muškim i ženskim likovima ili spolno neutralnim karakterima.
I u knjigama, gdje su u glavnim ulogama životinje, kao što su "Priče o zecu Petru", "Fantastični gospodin Lisac" i "Winnie the Pooh" ženske su uloge bile malobrojnije. Priče sa ženskim likovima, kao što je "Gospođa Tiggy Winkle", nalaze se u samo 7,5 posto dječjih knjiga. Mužjaci zečeva, medvjeda, sova, pasa, lisica i žaba su češći i kao glavni likovi su u 23 posto knjiga.
Do neravnoteže je došlo tek krajem 20. stoljeća, nakon što su literaturom počeli vladati likovi poput Harryja Pottera i Alexa Ridera.
- Knjige pridonose dječjem razumijevanju uloga muškaraca i žena u svijetu. Nejednakost spolova među životinjskim likovima u knjigama otkriva suptilne vrste simboličkog uništenja žena kroz prikrivene prikaze životinje - tvrdi sociologinja Janice McCabe.