Magnolije su jedne od najljepših i najstarijih biljaka. Da bi uživali u njihovoj ljepoti treba zadovoljiti nekoliko osnovnih pravila za njihov uzgoj. Potrebno ih je izložiti svjetlosti, ali i zaštiti od vjetra
Trikovi uz koje će magnolija uspješno cvjetati sve do rujna
Magnolija je osjetljivo drvo. Cvjeta od svibnja do rujna, prije listanja. Može narasti do pet metara, a može se oblikovati u ukrasni grm. Obično raste na kiselom tlu, bogatom hranjivim tvarima.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Magnolija je jedna od najljepših i najstarijih biljaka na planeti. Njezini cvjetovi mogu biti bijele, žute, ljubičaste ili ružičaste boje s cvjetovima u obliku tulipana ili zvijezde.
Biljka ima predivan miris, dugovječna je i vrlo otporna na zagađenja pa se može uspješno uzgajati i u gradskim sredinama.
Sve magnolije najbolje uspijevaju na izravnom suncu i svjetlosti ili u blagoj sjeni, zaštićene od utjecaja mraza i jakih vjetrova. Magnolija dobro podnosi niske temperature i voli blago kiselo tlo. Nije jako zahtjevna za održavanje pa uljepšava mnoge vrtove i vanjske prostore.
Sadi se najčešće u travnju i ne treba je obrezivati, odnosno u proljeće treba samo očistiti suhe grane. Ne preporučuje se preduboka sadnja, a važno je i izbjeći sadnju drugih grmova uz samu magnoliju, kao i obrađivanje tla oko nje, da se ne bi oštetilo njezino plitko i razgranato korijenje, koje se nalazi u gornjim slojevima tla. Treba voditi računa da oko nje bude dovoljno prostora kako bi se mogla razviti u punom sjaju.
Da bi uspijevala treba redovito uklanjati sve oštećene i bolesne dijelove biljke te ju redovito gnojiti.
Ne uspijeva dobro u mediteranskom dijelu zemlje, najviše zbog suše, stoga bolje uspijeva u kontinentalnim krajevima, a ovisno o sorti, pojedine vrste ove biljke mogu uspjeti i na jako niskim temperaturama od oko - 15 stupnjeva.
Zalijevanje je učestalije na početku dok se biljka ukorjenjuje, dok je kasnije dovoljno umjereno zalijevanje, jednom do dva puta tjedno.