Obavijesti

Lifestyle

Komentari 1

Tri razloga zašto posjet muzeju može poboljšati raspoloženje

Tri razloga zašto posjet muzeju može poboljšati raspoloženje
4

Nedavna istraživanja su otkrila neke prednosti posjeta muzejima umjetnosti. Ne morate imati znanje o umjetnosti ili povijesti umjetnosti da bi imali ugodan i smislen posjet muzeju

Uvijek sam smatrala da su umjetnički muzeji umirujuće i privlačno okruženje, pa sam, kada sam počela provoditi istraživanje u psihologiji, željela bolje razumjeti iskustva ljudi s umjetnošću i posjećivanjem umjetničkih muzeja, objašnjava psihologinja Katherine Cotter sa Sveučilišta Pennsylvania i koautorica novog istraživanja.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

Josip Lopižić 01:57

Nova studija objavljena u časopisu Journal of Positive Psychology objašnjava kako posjet muzeju umjetnosti može pomoći u smanjenju stresa, borbi protiv usamljenosti i učiniti život smislenijim.

- Osobno sam uvijek se osjećala 'obnovljenom' nakon posjeta muzeju umjetnosti, a kako sam vidjela da se pojavljuju programi koje nude muzeji i koji su usmjereni na procvat, odnosno dobrobit, činilo se prirodnim kopati dublje i istraživati ​​veze između muzeja i dobrobiti - objašnjava Cotter.

Njezina studija definira 'procvat' kao krovni pojam koji se sastoji od dvije komponente:

Dobrobit se, s jedne strane, odnosi na usađivanje snaga, značenja i pozitivnih stanja. To uključuje njegovanje pozitivnih odnosa s drugima u vašem životu, doživljavanje pozitivnih emocija ili osjećaj uključenosti u svoj život i iskustva, dok se bol, s druge strane, odnosi na prisutnost bolesti, poremećaja i negativnih stanja. Prema Cotter, da bismo ispitali nečiju kvalitetu života na holistički način, moramo razmotriti obje komponente procvata, donosi Psychology Today.

11 načina kako voljeti sebe u vremenima produljenog stresa
11 načina kako voljeti sebe u vremenima produljenog stresa

Nakon opsežnog pregleda literature i temeljite procjene programa muzeja, Cotter i njezin tim identificirali su tri glavne prednosti koje možemo dobiti od čestih posjeta muzeju umjetnosti:

To je vrijedno iskustvo.

Posjet umjetničkim muzejima potiče pozitivne emocije, potiče osjećaj angažiranosti što rezultira boljom kvalitetom života.

Smanjuje razinu kortizola.

Posjet muzeju umjetnosti može nam pomoći u smanjenju stresa jer odmah smanjuje proizvodnju kortizola - hormona povezanog sa stresom - u našem tijelu.

Bori se protiv izolacije.

I umjetnička djela kao i posjetitelji u muzejima mogu učiniti da se osjećamo povezanijima i manje izoliranima. To čak može dovesti do izgradnje zajednice istomišljenika.

Dok istraživači još uvijek traže konkretna objašnjenja zašto umjetnost ima takav učinak na naše mentalno zdravlje, Cotter proširuje nekoliko hipoteza, navedenih ovdje:

1. Muzeji umjetnosti pomažu nam da se osjećamo 'uronjeno'

Budući da je umjetnički muzej prostor koji se ne posjećuje često, prirodno je da se osjećamo prebačeno u drugi svijet kada ga doista posjetimo.

3 vrste perfekcionizma i kako se lakše nositi sa svakim od njih
3 vrste perfekcionizma i kako se lakše nositi sa svakim od njih

- Mogli bismo izgubiti pojam o vremenu ili se naći zaokupljeni nečim tijekom našeg posjeta. U svakodnevnom životu vjerojatno ne doživljavamo takva iskustva prečesto pa se u tom smislu muzej čini jedinstvenim prostorom. Kroz ove oblike uranjanja možemo potaknuti svoje pozitivne emocije ili se osjećati malo življe - objašnjava Cotter.

2. Muzeji umjetnosti pomažu nam da se uključimo u refleksivnu misao

Posjet muzeju također može potaknuti razmišljanje i kontemplativna stanja koja nam omogućuju da drugačije razmišljamo o sebi i svom životu, uspostavimo nove veze i izložimo se novijim perspektivama.

- Budući da smo u mogućnosti da se malo odvojimo od vanjskog svijeta, naši umovi se mogu kretati novim putevima i pomoći nam da steknemo nove perspektive - pojašnjava Cotter.

Kako doživjeti muzej umjetnosti?

Ako ste zastrašeni, odnosno ako ste netko tko se dvoumi oko posjeta muzeju umjetnosti, Cotter ima sljedeći savjet:

Sudjelujte u obilasku s vodičem.

Obilasci s vodičem mogu pomoći u pružanju informacija o nizu umjetničkih djela, ali također pružaju neke savjete ili ideje o tome kako gledati na umjetnost.

Što se to događa s nama kada vičemo i kako se kontrolirati?
Što se to događa s nama kada vičemo i kako se kontrolirati?

Nemojte pretjerivati.

Cotter nas podsjeća da ne postoji ispravan ili pogrešan način gledanja na umjetnost. Samo promatrajte umjetničko djelo i postavite si sljedeća pitanja: Sviđa li vam se umjetničko djelo? Zašto? Podsjeća li vas na bilo što ili izaziva određene emocije?

- Veliki dio uživanja u umjetnosti je otvorenost prema iskustvu i shvaćanje da je u redu ako ne 'razumijete' umjetničko djelo ili ga smatrate 'zbunjujućim' - ističe Cotter te dodaje kako joj se i samoj to stalno događa. Odlazak u umjetnički muzej, napominje psihologinja, ne zahtijeva nikakvo znanje o umjetnosti ili povijesti umjetnosti da biste imali ugodan i smislen posjet.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 1
Dnevni horoskop za četvrtak 21. studenog: Vagu čeka slavlje, a Ribe neka paze kako troše...
ZVIJEZDE DONOSE...

Dnevni horoskop za četvrtak 21. studenog: Vagu čeka slavlje, a Ribe neka paze kako troše...

Pročitajte dnevni horoskop za četvrtak 21. studenog i saznajte koga očekuje uspjeh na poslu ili u financijama, kakva je situacija na ljubavnom planu, ali i tko mora pripaziti na zdravlje