Skeniranje mozga, osobito područja otočnog režnja i aktivnosti u njemu pokazatelj je hoće li pacijent bolje reagirati na antidepresive ili kognitivno-bihevioralnu terapiju
Trebaju li se za depresiju piti lijekovi ili ne ovisi o tipu mozga
Moždana aktivnost pacijenta indikator je jesu li lijekovi za depresiju kod njega djelotvorni ili će mu pak biti bespotrebno propisani, pokazala je studija američkog Sveučilišta Emory. U njoj su znanstvenici pregledavali snimke moždane aktivnosti PET skenerom kod pacijenata s depresijom. Otkrili su da određene regije mozga i aktivnost u njima može otkriti koji bi način liječenja depresije bio najdjelotvorniji.
- Pacijenti s niskom aktivnošću mozga u dijelu otočnog režnja ili insule lošije reagiraju na antidepresive nego oni s većom aktivnosti - rekla je voditeljica studije, dr. Helen Mayberg.
Dodaje kako bi se kod onih na koje ne djeluje terapija radije trebalo uvesti liječenje kognitivno-bihevioralnom psihoterapijom, piše Daily Mail.
- Tip mozga određuje što pacijentu povećava šanse da pobijedi bolest. U dosadašnjoj praksi pacijenti su se većinom liječili antidepresivima, a to je često potpuno nepotrebno - zaključila je dr. Mayberg.