Većina pčelinjih travnjaka sastoji se od mješavine cvjetnica i trave. Iako pčele nisu previše izbirljive u pogledu peludi, postoje određene cvjetnice koje su prikladnije za pčelinje travnjake od drugih
Travnjak koji će privlačiti pčele - evo zašto je to jako dobra ideja
Tradicionalni travnjaci, poput onih koji zahtijevaju čupanje komada zemlje, uklanjanje bilo kakvog biljnog svijeta, a zatim sadnju i uzgoj ujednačene vrste trave, za koju društvo diktira da se mora održavati na određeni način, nisu baš 'najbolja' opcija za uređenje dvorišta.
POGLEDAJTE VIDEO: Pčelarstvo
Pokretanje videa...
Umjesto toga, možete probati napraviti ono što je poznato kao 'pčelinji travnjak', koji ima elemente tradicionalnog travnjaka, ali je bolji za okoliš (uključujući pčele). Evo što trebate znati i kako ga uzgajati.
Što je 'pčelinji travnjak'?
Pčele su potrebne da oprašuju biljke i usjeve, uključujući i veliki dio hrane koju jedemo, pa je u ljudskom interesu da se pobrinemo za opstanak pčela. A jedan od načina da to učinite je sadnja i održavanje pčelinjeg travnjaka, koji je kombinacija niskog cvijeća i travnjaka, piše Hortikulturalno društvo Minnesote.
Da, neke od tih cvjetnica niskog rasta su ono za što smo bili uvjeravani da su 'korov', ali u biti to je cvijeće koje privlači pčele i potiče razmnožavanje biljaka u vašem vrtu.
Hortikulturno društvo Minnesote kaže da je idealna visina pčelinjeg travnjaka sedam centimetara. na taj način će nisko cvijeće, a i vaše posađene biljke, voćke i povrće biti brzo oprašeno i imati veće i bolje plodove.
A pčelinji travnjaci nisu samo pobjeda za pčele, evo kratkog pregleda nekih od njihovih drugih prednosti:
- Zahtijevaju manje vode i gnojiva od tradicionalnih travnjaka
- Zahtijevaju rjeđu košnju
- Lakše podnose razdoblja suše ili poplave
- Nema pesticida
- Izgleda zeleno većinu sezone (a kad nije zelen travnjak, onda je šaren zbog sitnog cvijeća)
- Osigurava prostor za hranjenje i gniježđenje kukaca
- Poboljšava stanje vašeg tla
- Niži su troškovi održavanja
Zašto započeti ovaj tip travnjaka?
Pčele su iznimno inteligentna i vrijedna stvorenja i jedini su insekti koji ujedno proizvode hranu za čovjeka. Bez njihova vrijednog zujanja i sakupljanja nektara bio bi ugrožen cijeli hranidbeni lanac, a u konačnici i čovjek.
Velike klimatske promjene izazvale su pad broja pčela širom svijeta, upozorili su još prije par godina znanstvenici. Istraživanja su pokazala kako se vjerojatnost da se pronađu pčele na bilo kojemu mjestu u Europi i Sjevernoj Americi smanjila za trećinu od 1970-ih godina.
Pčela dnevno posjeti preko tisuću cvjetova dok skuplja nektar i peludni prah, te u tom procesu oprašuje cvijeće koje se može pretvoriti u plodove, koje jedu i ljudi (jabuka, kruška i sl.)
Kako započeti pčelinji travnjak?
Pokretanje pčelinjeg travnjaka nije teško, ali morate znati što radite kako biste uspjeli - počevši od odabira biljaka koje će odraditi taj posao.
Najbolje biljke za pčelinji travnjak
Većina pčelinjih travnjaka sastoji se od mješavine cvjetnica i trave. Iako pčele nisu previše izbirljive u pogledu peludi, postoje određene cvjetnice koje su prikladnije za pčelinje travnjake od drugih. Biljke koje tražite trebaju biti niskog rasta, sitnih cvjetova i brzo obnovljive (zbog košnje).
Prema Sveučilištu Minnesota Extension (UME), najbolje biljke za pčelinji travnjak su djetelina, majčina dušica, gardenia, Calico Aster i obična celinščica.
Što se tiče 'travnatih trava', stručnjaci UME-a preporučuju korištenje mješavine fine vlasulje poput:
- Puzava crvena vlasulja
- Vitka puzava crvena vlasulja
- Tvrda vlasulja
Sadnja pčelinjeg travnjaka
Nakon što odaberete svoje biljke i znate kamo će pčelinji travnjak ići, vrijeme je za pripremu i sadnju. Stručnjaci UME kažu da su najbolja vremena za postavljanje pčelinjeg travnjaka proljeće i kasna jesen.
Postoje dvije metode za pretvorbu zemljišta u pčelinji travnjak - nadziranje i obnova - a vaša odluka treba se temeljiti na onome što trenutno raste u vašem dvorištu. UME ima nekoliko detaljnih vodiča za pokretanje pčelinjeg travnjaka (uključujući upute korak po korak), ali evo nekoliko općih savjeta o tome kada je najbolje odlučiti se za svaku metodu:
- Dosijavanje se preporučuje ako je vaš travnjak zdrav i ima relativno malo korova
- Renoviranje travnjaka se preporučuje ako je vaš travnjak uglavnom korov koji nije dobar za oprašivače, ako ima mjesta s golom zemljom ili ga treba ispraviti zbog neravnina, zbijenosti ili niveliranja.
Život s pčelinjim travnjakom
U prvoj godini, vaš će pčelinji travnjak vjerojatno biti uglavnom travnjak, s pomiješanim lišćem cvjetnica i možda nekoliko cvjetova bijele djeteline. Druga godina je kad travnjak procvjeta, s više lišća i cvijeća, kao i oprašivača koje bi trebao privući.